Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale riscurile administratorului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

riscurile administratorului

Buna ziua ,
Am nevoie de consultanta intr-o problema foarte delicata . Sunt administrator si unic asociat al unei firme de distributie pusa pe picioare de banii unor terte persoane bani ce au fost introdusi in firma sub forma de contracte de imprumut urmand ca firma sa le-o vand in momentul in care expira sediul initial facut intr-un birou de avocat . Unul dintre baietii cu banii a fost angajat in firma ca director general pana in urma cu o luna cand a luat decizia ca toti angajatii sa figureze ca agenti comerciali . Acum o saptamana ne-a venit pe adresa sediului ( la avocat) o sentinta judecatoreasca de executare silita pentru recuperare de bani de la un furnizor sentinta care s-a dat in lipsa vreunui reprezentant legal din partea firmei mele . Baietii au demarat deja procesul deschiderii unei alte societati si vor sa factureze toata marfa existenta acum in stoc la firma mea . As vrea sa stiu la ce riscuri ma expun si ce pot eu sa fac in continuare in fata acestor probleme tinand cont de faptul ca pana acum eu nu am luat nici o decizie in ce priveste activitatea firmei ci am fost doar calul de bataie ???!!!...Multumesc
Avand in vedere ca dupa propriile precizari ati fost doar calul de bataie,colegii v-aul lasat la fel,astfel incat feriti-va de riscuri .
Daca aveti certitudinea ca hotararea judecatoreasca de executare silita ,sentinta care s-a dat in lipsa vreunui reprezentant legal din partea firmei,coroborat cu faptul ca baietii au demarat deja procesul deschiderii unei alte societati si vor sa factureze toata marfa existenta acum in stoc la firma mea ,este de preferat sa contactati avocat care sa parcurga atent clauzele contractului de asociere ,pentru ca ,dupa cum mentionati ca se deruleaza evenimentele,vechii asociati ,preconizeza sa va lase sa raspundeti singur la executarea silita.
Cum mentionati firma mea,exista document prin care restul asociatiilor au consimtit la retragere din societate?
Este adevarat ca dupa succesiunea evenimentelor si datarea noilor documente,
orice persoana de buna credinta ,poate constata cu usurinta interesul restului asociatilor pentru invocarea fictiva a starii de insolvabilitate
ynocentta, utilizator
Daca este cineva tras la raspundere, atunci acela sunteti dvoastra in calitate de administrator. Cititi ce scrie in statutul firmei sau in actul constitutiv. Cu siguranta, acolo apare numai numele dvoastra. Faptul ca nu aveti dreptul sa luati nici o decizie, nu cred ca va ajuta cu ceva. De fapt, acest drept vi-l confera statutul societatii, dar daca nu faceti uz de el, asta este problema dvoastra. Cei cu care ati incheiat contractele de imprumut , "baietii buni", nu pot fi trasi la raspundere decat penal, daca le faceti o plangere, dar pentru treburile societatii tot dvoastra raspundeti.
Aveti grija ce semnati!
Corecta opinia colegei legalpro,care precizeaza concret responsabilitatea dvs unica care va revine fata de autoritati in baza documentelor consimtite fata de restul asociatiilor ,motiv pentru care si restul asociatilor au inteles sa o "intinda".
Atentie marita la urmatoarele miscari de facturarea a marfii aflate pe stoc
Ideea este ca ei ma asigura ca nu vor sa imi traga teapa sau ceva de genul acesta si ca singurul motiv pentru care au demarat deschiderea unei alte societati este ca sa ne putem continua activitatea in momentul in care o sa vina executorul si o sa se opreasca absolut tot in firma actuala . De asemenea vor sa transfere firma care este deschisa pe numele meu pe numele unuia dintre ei . Problema este ca am avalizat BO-uri care au fost refuzate si stiu ca asta atrage dupa sine raspunderea mea personala indiferent daca mai am firma sau nu . As vrea sa fiu lamurit ca asta cu BO avalizate ar fi singura problema in cazul vanzarii firmei .
Va multumesc
1-Chiar si acum cand realizati ca v-au lasat la greu ,apreciati ca vechii asociati va doresc tot binele din lume?
Atentie marita la ce documente va asumati responsabilitatea prin semnatura personala de vreme ce urmeaza sa va viziteze executorul judecatoresc
2-Mesajele postate denota ca detineti o afinitate catre implicarea responsabilitatii in fapte aflate sub incidenta legii de vreme ce recunoasteti ca BO-uri care au fost refuzate si stiu ca asta atrage dupa sine raspunderea mea personala...