avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cu ce culoare de pix sau stilou se semneaza condica de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cu ce culoare de pix sau stilou se semneaza condica de prezenta?

Buna ziua!
Din cate stiu eu, documentele se pot semna cu pix sau stilou de culoare albastra sau neagra.
Dupa un conflict cu sefa mea, aceasta a observat ca ma semnez in condica de prezenta (de cateva luni) cu un stilou de culoare neagra si mi-a spus sa ma semnez cu un pix de culoare albastra (pe care l-a lasat chiar ea langa condica). Eu am cerut sa-mi arate pe ce reglementare se bazeaza cand cere asa ceva. Nu a putut sa-mi arate nimic si deci am continuat sa ma semnez cu negru.
Daca puteti sa ma lamuriti cu privire la chestiunea asta as aprecia foarte mult un raspuns.
Cel mai recent răspuns: Sunrunner , utilizator 20:32, 29 Martie 2018
Nu exista text de lege care sa prevada asa ceva ... insa angajatorul, prin reg.intern, poate stabili asa ceva
Ok, multumesc.
In regulamentul intern nu se precizeaza cu ce culoare sa semnezi condica, se spune doar ca ai obligatia sa o semnezi.
Asa e cand unii sefi au nervi, cauta cate ceva cu care sa te "agatze".
O zi buna!
Astazi, sefa a observat ca nu m-am conformat si am semnat cu negru in continuare si m-a amenintat prin intermediul unei colege ca imi va face referat pe tema asta.
Vorba unui om de presa celebru: "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul".
In Romania abuzul sau excesul de putere e la el acasa. Astept sa vad daca chiar o face si daca voi primi si vreo sanctiune pentru asa ceva.
Mentionez ca ieri sefa asta a muscat la propriu o colega de mana de ciuda ca nu i-a indeplinit rapid (din motive tehnice) una dintre cerinte.
In afara avertismentului care se poate aplica fara o cercetare disciplinara, pentru aplicarea celorlalte sancțiuni va trebui sa efectueze o cercetare disciplinara prealabila.

Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.
Va multumesc! :-)
N-a mai facut nimic pentru moment. A chemat-o managerul institutiei si a primit o mustruluiala pentru incompetenta ei pe plan profesional.
Deocamdata i-a pierit cheful sa mai faca referate subordonatilor.
Va doresc toate cele bune!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare? leonida leonida buna ziua, am un prieten care lucreaza intr-o benzinarie,acesta mi-a relatat ca seful lor le cere sa semneze inchiderile de zi si monetarul cu pix negru,este ... (vezi toată discuția)
Conflict munca carmenstan carmenstan am fost plecata in strainatate in timpul concediului de odihna ,nu am reusit sa-mi rezolv poblemele familiale si am sunat la serviciu , la intelegere cu seful ... (vezi toată discuția)
Cum se va proceda ? oanaportar oanaportar Buna ziua ! Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru un coleg de facultate care lucreaza la o institutie publica. Colegul meu a depus o cerere de ... (vezi toată discuția)