avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore lucrate in weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore lucrate in weekend

Buna ziua,
In ultimii 2 ani am lucrat de multe ori in weekend(lucram sambta 4ore duminica 4ore,si imi luam liber 8 ore(o zi de lucru) in cursul ssptamanii).
As vrea sa stiu daca orele lucrate in weekend se platesc dublu si daca da,cum pot sa-mi recuperez banii pe acele ore lucrate.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Vladu12 , utilizator 22:02, 24 Martie 2018
1. Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

2. Legislatia muncii nu prevede un cuantum minim sau maxim al sporului la salariu acordat pentru munca in zilele de repaus saptamanl , ci dispune ca acesta este stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Astfel, sporul poate fi stabilit in suma fixa sau in cota procentuala.

3. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
Multumesc.

Editare : citare raspuns
Ultima modificare: Duminică, 25 Martie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sambete lucrate Iulian toader Iulian toader programul meu saptamana 1 luni-vineri 9.30-18.00 sambata 7.30-13.00 saptamana 2 luni-joi 7.30-16.00 vineri ... (vezi toată discuția)
Munca in ture si sporul pentru weekend scorpio78 scorpio78 Buna dimineata Programul meu de lucru este in ture inclusiv in zile de weekend si noaptea. Angajatorul din cate stiu face raportarea la ITM pentru timpul de ... (vezi toată discuția)
Delegatie in tarile arabe VONPAUL006 VONPAUL006 Am fost in delegatie intr o tara araba. A trebuit sa merg si duminica la servici. Se considera ore suplimentare orele lucrate ... (vezi toată discuția)