Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Responsabil cu protecția datelor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Responsabil cu protecția datelor

Buna ziua. Care sunt conditiile ce trebuie indeplinite si modalitatea in care se poate obtine titulatura de operator de date personale ? Multumesc.
Ce ar trebui să știi dacă vrei să devii responsabil cu protecția datelor la o companie, începând din mai 2018
www.avocatnet.ro/articol_459...
"Titulatura" respectiva se refera mai degraba la operatori economici decat la persoane fizice. Persoanele fizice angajate in respectarea obligatiilor acestor operatori economici se numesc DPO (responsabil cu protectia datelor), la acelea va referiti? Incercati Directiva EU 2016/680 si Regulamentul aferent 2016/679 sa va faceti o idee.
CaraD, utilizator
DPO este acelasi lucru cu operatorul de date personale ?
DPO = responsabil cu protectia datelor

Vi s-a spus mai sus ca denumirea "operator date personale" se refera la orice persoană fizică
sau juridică, de drept privat ori de drept public, inclusiv autorităţile publice, instituţiile şi structurile teritoriale ale acestora, care stabileşte scopul şi mijloacele de prelucrare a datelor cu caracter personal.
Operatorul de Date Personale este o companie care colecteaza date cu caracter personal de la foarte multe persoane, de pilda spitale, banci, companii de asigurari, de telefonie, magazine online, etc
DPO (data protection officer) este responsabilul cu protectia datelor angajat de o astfel de companie sa asigure ca angajatorul sau nu incalca prevederile Directivei si a Regulamentului..