Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Construcție gard între vecini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Construcție gard între vecini

Pot obliga vecinul să-si construiască gard pentru că îmi intră animale în grădină și curte și îmi distrug straturi și își fac nevoile pe unde apucă?
Am cumpărat casa acum 5 ani, iar din prima zi vecinii au promis că vor face gardul, dar odată cu trecerea timpului s-a uitat problema. Acum că le-am amintit ,casa nu este pe numele lor, dar nici nu vor să rezolve problema( treburi legate de moșteniri). Problema este că-mi intră cai, vaci și câini in grădină și curte, iar din drum se vede totul de la noi,deoarece nu are garduri nici cu celălalt vecin( acolo nu locuiește nimeni). Ce pot să fac?
Puteti formula actiune in instanta ptr."obligatia de a face"
Puteti introduce o actiune in garniture (art.560 si urmatoarele Cod Civil). Este posibilitatea oricarui proprietar de a-si ingradi terenul si poate cere si vecinului sa contribuie.