Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Angajari in cadrul unei Fundatii
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Angajari in cadrul unei Fundatii

Buna ziua,
Daca doresc sa fac angajari in cadrul undei fundatii, cum se procedeaza?
In continuare se respecta Codul Muncii....angajarile si salarizarea decurg in mod normal?
Da. Se aplica codul muncii si cu revisalul, cu tot.
Codul Muncii se aplica cetatenilor romani incadrati cu contract individual de munca, care presteaza munca in Romania,

De asemenea, prin angajator se înţelege persoana fizică sau juridică (intra si ONG-urile) ce poate, potrivit legii, să angajeze forţă de muncă pe bază de contract individual de muncă.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos.
Fundatia poate fi angajator, cum poate fi orice alta persoana juridica, nu exista nicio prevedere legala speciala, care sa instituie vreun regim diferit de al altor categorii de angajatori. Angajarea la o fundatie si toata relatia cu salariatul, si chestiunile de acte, sunt la fel ca la o firma....