Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... probleme avize PUZ
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

probleme avize PUZ

Buna ziua!
Apelez si eu la sprijinul dumneavoastra cu urmatoarea speta:in ocombrie anul 2017 am achizitionat in Targoviste un teren intravilan agricol in supraf. de 456 mp, cu intentia de a cosntrui in acest an o casa pe acesta.Am intrat in posesia unui certificat de urbanism in vederea construirii unei case cu regim de inaltime P+1, garaj si imprejmuire teren.In acest document oficial se precizeaza asa:" Conform prevederilor legii 350/2001 privind amenajarea teritoriului si ubanismului, Planul Urbanistic General al municipiului Targoviste nu mai este in valabilitate. In temeiul reglementarilor documentatiei de urbanism nr. 2229/05.07.1995 faza PUG, aprobata cu HCL Municipal Targoviste, nr. 9/1998, in conformitate cu prevederile Legii nr. 50/1991, privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare CERTIFICA....."
1) REGIM JURIDIC terenul e in intravilan, proprietate privata si este situat in raza de protectie a 2 monumente istorice:val cetate si sant de aparare, cu codificarile respective.
La punctul 2) REGIM ECONOMIC spune ca e situat in UTR20; ca e arabil si functiunea dominanta a zonei este LMU-Subzona rezidentiala de locuinte P, P+1,P+2(pana la 10 m) si subzone functionale LMU1, LLU2, ISps, Pp, Ppp, Ism, Ps. Atat si nimic mai mult.
Mi se solicita documentatie PUZ, care sa stabileasca regimul de construire, functiunea zonei, inaltimea maxima admisa, coeficientul de utilizare a terenului(CUT) si POT, retragerea cladirilor fata de aliniament si distantele fata de limitele parcelei. Se solicita studiu de oportunitate, avize de la companiile de utilitati, de la Mediu, Arhitect sef CTATU- municipiul Targoviste, de la Consiliul Judetean Dambovita, avizul de oportunitate, si aviz de la Ministerul Culturii, data fiind vecinatatea sant si val cetate.Se solicita studiu geo, plan de situatie.Firma de urbanism contractata de mine a obtinut pana acum avizele de la Mediu si de la companiile de utilitati+ aviz de oportunitate. Am ajuns la arhitectul sef al judetului cu lucrarea PUZ in vederea avizarii, si am intrat neoficial la dansul sa-l rog sa ma lase sa construiesc la 1 metru de vecinatate nu la 2 asa cum are viziunea dansul mai presus de Codul Civil. Aici bomba.... nu am mai apucat sa-i arat poze cu umbra casei unui vecin, etc pentru ca scurt m-a luat cu altceva- pe insula respectiva e zona verde si ca nu se poate construi... ca toate casele sunt construite ilegal. Cam asta a fost punctul de vedere al dansului. Soc total pentru mine.... Am cheltuit o suma uriasa pentru mine pentru acest teren cu ferma convingere ca pot construi o casa, e visul meu de f multi ani. Cam aceasta e povestea. Am cateva intrebari catre dumneavoastra, daca ma puteti ajuta: 1) E legal sa faca trimitere dl arhitect sef al judetului la un PUG care nu mai este valabil? Asta e si motivul pentru care directia de urbanism a primariei m-a pus la chinul asta .. sa fac eu PUZ- nu au ei PUG. Eu nu am acces la nici un fel de PUG fie el si expirat. 2) Dupa discutia cu arhitectul sef al judetului am intrat in audienta la arhitectul sef al orasului cu certificatul meu de urbanism emis de primarie. Acesta sustine ca acolo e zona de locuinte, nu spatiu verde, deci are alt punct de vedere decat arhitectul sef al judetului(eu ca o minge de ping pong purtat intre institutii publice asa ca de la arhitect sef la arhitect sef.. dar toate astea pe banii si stresul meu,.. si poate si cu o uriasa pierdere.)..Luni dimineata, deci peste 3 zile, urmeaza sa fie discutat in sedinta publica si dosarul meu de PUZ la Consiliul judetean si doresc sa intru in sedinta cu acest domn arhitect sef al judetului si as dori sa ma sfatuiti cum sa procedez, ce puncte de vedere scrise sa-mi dea in cas de refuz al avizarii.Mai e o precizare importanta si anume faptul ca nu exista acel registru de evidenta al spatiilor verzi si implicit Fisa spatiului verde, conform legii 24/2007, deci parcela mea nu are unde sa figureze ca spatiu verde... O sa cer sigur acest lucru in sedinta.Deci in certificatul meu de urbanism si in actul de vanzare cumparare nu se face nici macar cea mai vaga referire la un eventual spatiu verde pe aceasta parcela, Practic eu am fost cumparator de buna credinta de la inceput cu gandul sa construiesc, m-am interesat neoficial de teren daca pot apare probleme la Cultura si la directia de urbanism a primariei si teoretic au zis ca nu ar trebui sa apara probleme fiind numai case in zona, nu e nici un sit arheologic la mai putin de 50 mp sunt blocuri , pe langa acelasi sant si val; in intabulare apare ca e liber de sarcini e intravilan arabil(am facut si cadastru nou), deci oficial inca nu am nici un cunostiinta despre asa zis spatiu verde.. posibil ca inscris intr-un pug expirat. Iar zona -insula este cu 7-8 case, doar 2 loturi al meu si unul invecinat nu sunt inca ocupate, cu suprafata de ceva peste 1000 mp insumate, zic eu . PUZ -ul oricum va fi votat in Consilul Local dar conteaza avizele... Va rog sa ma sprijiniti cu un sfat!Multumesc mult!
ContSters467286, utilizator