avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de noapte

Buna ziua. Sunt bugetar și aș dori să știu în ce condiții trebuie acordat sporul de noapte. Eu lucrez cel puțin de 3 ori pe luna a câte 24 ore pe zi. Intru dimineața la 7:30 și ies a doua zi la 7:30. Și nu primesc spor de noapte. Am întrebat și mi sa spus că nu este considerat serviciu de tura și de aceea nu primesc spor de noapte, deși eu lucrez și noaptea.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:52, 1 Aprilie 2018
Codul muncii mentioneaza:
-Art. 125 (1) Munca prestată între orele 22,00—6,00 este considerată muncă de noapte.
(2) Salariatul de noapte reprezintă, după caz:
a) salariatul care efectuează muncă de noapte cel puțin 3 ore din timpul său zilnic de lucru;
b) salariatul care efectuează muncă de noapte în proporție de cel puțin 30 % din timpul său lunar de lucru.
Posibil sa nu va incadrati in prevederile acestui articol.
Legea 153/2017 (avand in vedere ca este vorba de sectorul bugetar)
art.20 Sporul pentru munca de noapte
(1) Personalul care, potrivit programului normal de lucru, își desfășoară activitatea între orele 22,00 și 6,00 beneficiază, pentru orele lucrate în acest interval, de un spor pentru munca prestată în timpul nopții de 25% din salariul de bază, solda de funcție/salariul de funcție, indemnizația de încadrare, dacă timpul astfel lucrat reprezintă cel puțin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

(2) Sporul de noapte nu se ia în calcul la determinarea limitei sporurilor, compensațiilor, primelor, premiilor și indemnizațiilor prevăzute la art. 25.

Care este durata timpului de munca mentionat in c.i.m. ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor ore noapte Croatia Croatia Cate nopti trebuie lucrate intr-o luna pentru a beneficia de sporul de noapte! (vezi toată discuția)
Muncă în tură de noapte Katalin13 Katalin13 Dacă lucrez in tură de noapte de luni până vineri orele de sâmbătă dimineață cum ar trebui plătite preciz că lucrez 8 ore de la 22:30 vineri seara ... (vezi toată discuția)
Ore de noapte gigima gigima lucrez intr-o institutie publica cu tura de 12 cu 24 ,cum se calculeaza orele de noapte platite?va multumesc (vezi toată discuția)