Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PROTECTIA MUNCII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PROTECTIA MUNCII

Societatea are ca obiect de activitate paza, protectia muncii se poate face la maxim 6 luni prin decizia administratorului?
va rog, un model decizie serviciu intern de prevenire si protectie!
va multumesc anticipat
Este OK ce scrie colega, dar credeti-ma, nu aveti nevoie, cel putin in prima faza, de toate cele enumerate, asa ca nu intrati in panica.
Daca trebuie ca dvs. sa rezolvati aceste probleme in fiirma, consultati Legea 319/2006 si in special HG 1425/2006, art 15 pct. 1 la 31 (va veti da singur seama ce este si ce nu este aplicabil in firma dvs.), acestea sunt de capatai. Daca nu, pentru optimizarea activitatii de prevenire si protectie eu va sfatuiesc sa apelati la un specialist sau la un SEPP.
ANTET

DECIZIA nr..........................
din data .....................

- Având în vedere prevederile Legii nr. 31/1990, republicată în 1998, privind societăţile comerciale;
- Avand în vedere dispoziţiile legale referitoare la activitatea de securitate şi sănătate în muncă, îndeosebi Legea nr. 319/2006;
- Având în vedere prevederile din Normele Metodologice de aplicarea Legii 319/2006, art 20
Domnul/Doamna....................în calitate de Director General al........................emite următoarea:

DECIZIE

Art.1 Se constituie serviciu intern de prevenire şi protecţie la nivelul ................................................ subordonat direct Directorului General.
Art2. Din cadrul serviciului intern de prevenire şi protecţie, vor face parte persoanele desemnate cu atribuţii în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, la nivelul unităţii.

Prezenta decizie se va aduce la cunoştinţa tuturor departamentelor societăţii.

Director General,

Este logic ca din lista enumerata mai sus, sa se selecteze documentele necesare activitatii specifice firmei!
Consider ca userul UTC( oau..) a facut ceva cursuri de SSM, este la inceputul activitatii, si trebuie ajutat!
Va recomand sa va procurati CD-uri cu tot ce va trebuie legat de SSM. Eu ma ocup de acest domeniu de 3 ani, iar sotul meu de 7 ani, urmeaza sa se abiliteze ca SEPP.
:ok:
Mulțumesc frumos octavia59! Da asa este sunt novice, asta este. Unde gasesc aceste CD-uri?
utc, utilizator