Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Obligativitate persoana responsabila cu protectia ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Obligativitate persoana responsabila cu protectia datelor

Buna ziua,
Am tot citit regulamentul insa nu reusesc sa ma edific in niciun fel. Daca masinile firmei sunt monitorizate prin GPS sau daca solicitam cazierul judiciar la angajare, este necesara numirea unui DPO? Multumesc.
Depinde de frecventa cu care prelucrati asemenea date si de numarul de persoane de la care prelucrati datele.

Conform art. 37 alin. (1) din Regulament, situatiile in care trebuie numit un DPO sunt:
a) activitățile principale constau în operațiuni de prelucrare care, prin natura, domeniul de aplicare și/sau scopurile lor, necesită o monitorizare periodică și sistematică a persoanelor vizate pe scară largă; sau
b) activitățile principale constau în prelucrarea pe scară largă a unor categorii speciale de date sau a unor date cu caracter personal privind condamnări penale și infracțiuni.

De asemenea, mentionez faptul ca atat autoritatea de supraveghere din Romania, cat si Grupul de Lucru Art. 29 al Comisiei Europene recomanda numirea unui DPO chiar daca nu va incadrati in situatiile de mai sus.
Ok dar activitatea noastra nu consta in prelucrarea de date, aceasta fiind o activitate auxiliara. Cazierul se cere la angajare de catre fiecare angajator iar GPS-urile ne ofera o monitorizare a masinilor. Ar insemna ca fiecare angajator ar trebui sa aiba un DPO. Ca este necesar, nu contest, insa as vrea sa stiu daca este si obligatoriu.
Totusi angajatorii efectuează operatiuni asupra datelor cu caracter personal în vederea transmiterii și completării Registrului general de evidență a salariaților.
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc frumos.