Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatii de proprietari

Asociatiile de proprietari trebuie sa aiba responsabil cu protectia datelor locatarilor(DPO). Va multumesc.
Asociatiile de proprietari nu au obligatia de a avea un responsabil cu protectia datelor personale, insa pot desemna un DPO daca doresc.

Gasiti situatiile cand numirea unui DPO e obligatorie, precum si explicatiile de rigoare in acest ghid pt DPO -> [ link extern ]
sau mai pe larg in [ link extern ]
din care am extras:

2 Desemnarea DPO
2.1. Desemnarea obligatorie
Art. 37(1) din RGPD solicită desemnarea DPO în trei situații specifice:
a) atunci când prelucrarea este efectuată de o autoritate publică sau un organism public;
b) atunci când activitățile principale ale operatorului sau ale persoanei împuternicite de operator constau în operațiuni de prelucrarea care necesită o monitorizare periodică și sistematică a persoanelor vizate pe scară largă sau
c) atunci când activitățile principale ale operatorului sau ale persoanei împuternicite de operator constau în prelucrarea pe scară largă a unor categorii speciale de date sau a unor categorii de date cu caracter personal privind condamnări penale și infracțiuni.