avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1913 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua. In cazul existentei mai multor titluri de executare silita, care este ordinea in care se face poprirea de catre angajator pentru plata executarii:
1. in ordinea venirii solicitarilor catre angajator (se achita incepand cu cele vechi, urmand ordinea cronologica);
sau
2. in ordinea descrescatoare a sumelor supuse popririi.
Va rog sa-mi precizati si legea conform careia se stabileste ordinea platilor (poprirea).
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 21:38, 5 Aprilie 2018
De unde au venit solicitarile privind popririle?
Legea aplicabila este codul de procedura civila.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Popriri din salar carasclaudiu carasclaudiu Buna ziua. Daca ptrintr-o sentinta judecatoreasca am de primit o suma (taieri de salarii ilegale) aferenta anului 2010, iar momentan am o poprire care a fost ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu c_andreea c_andreea Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca in urma unei hotariri judecatoresti de executare silita se trece si la poprirea salariului chiar daca nu este pe card, si ... (vezi toată discuția)
Poprirea tertilor de catre finante cristi.statescu cristi.statescu In cazul in care s-a primit de la finante o poprire pentru creantele datorate ale unui colaborator, dar in momentul respectiv nu exista nici-o suma. S-a facut ... (vezi toată discuția)