Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... durata muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

durata muncii

Trebuie sa angajez o persoana ca menajera. Aceasta va lucra saptamanal 48 ore. Cum pot stipula in contract acest lucru?Sa reiasa faptul ca lucreaza 48 ore/saptamana.pot trece la durata muncii 40 h/ saptamana plus 8 ore suplimentare/sapt?
RuxandraLarisa, utilizator
Durata normala a timpului de munca pentru angajatii cu norma intreaga este de 8 ore/zi si de 40 de ore/saptamana.
Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore/saptamana inclusiv orele suplimentare.
Discutia ar fi mai ampla, deoarece codul muncii precizeaza strict conditiile privitoare la timpul de munca. In contractul de munca puteti trece 8 ore/zi iar diferenta sa o platiti ca ore suplimentare.