Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariu

La un salariu brut realizat de 3798 lei cu tichetele de masa incluse in el am ramas cu un salariu net de 2307 lei. Am primit un avans de 600 lei iar rest de plata 1437 lei. Diferenta de 270 lei fiint tichetele de masa care se pare ca s-au retras din salariul net. E normal sa se opreasca tichetele din net?
Tichetele de masa se trec in statul de salarii pentru a fi impozitate iar nu pentru a se retine din salariu suma aferenta acestora.
Se pare ca ei asa procedeaza. Este legal?
Nu este corect, c/v tichetelor de masa este suportata de catre angajator.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu ati specificat, ati ridicat sau nu tichetele de masa ? Daca ati primit tichetele, este normal.
De ce este normal?

Unde este mentionat in legislatie ca un salariat suporta c/v tichetelor de masa daca le primeste?