avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ore suplimentare

Sunt angajat la stat cu norma intrega si beneficiez de norma de hrana.
in timpul liber am inceput activitatea la o firma cu jumatate de norma(part-time).
Vreau sa stiu daca:
Pot face ore suplimentare ? Mai ales sarbatorile legale.
Daca am dreptul la concediu de odihna si de cat beneficiez?
Daca pot primi bonuri de masa ?
Aceste intrebari sunt pt jobul part-time .
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:21, 11 Aprilie 2018
Sa le luam pe rand.
Ore suplimentare nu se pot efectua in cazul unui CIM cu timp partial.
Aveti dreptul la acelasi numar de zile de CO, ca si in cazul CIM cu norma intreaga.
Daca functia cu timp partial o declarati ca functie de baza, puteti primi tichete de masa. Acestea se acorda numai la functia de baza.
La societatea unde aveti c.i.m. cu timp partial:
- nu puteti efectua ore suplimentare - munca suplimentara se refera la munca peste program de luni pana vineri - , dar puteti munci in zile de sarbatoare legala sau de repaus saptamanal.

- durata CO este de minim 20 de zile lucratoare
cititi si : www.avocatnet.ro/forum/discu...

- nu beneficiati de tichete de masa
Art. 35 din Normele de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa
In cazul cumulului de functii, tichetele de masa pot fi acordate numai de catre angajatorii unde salariatii in cauza isi au functia de baza, potrivit legii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bonuri de masa toma_claudia toma_claudia Buna ziua, As dori sa primesc un raspuns de la persoane avizate Eu lucrez la o firma care acorda bonuri de masa, pentru zilele efectiv lucrate (aproximativ ... (vezi toată discuția)
Bonuri de masa monica2008 monica2008 va rog sa-mi spuneti daca pentru orele suplimentare efectuate (peste norma de 160 ore/luna) se pot acorda bonuri de masa angajatilor. (vezi toată discuția)
Bonuri de masa iliada iliada spuneti-mi va rog,daca ai 2 job-uri,unul full-time si unul part-time se pot primi bonuri de masa de la ambele si in ce conditii.eu nu primesc de la niciunul.de ... (vezi toată discuția)