Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... FISE DE EVALUARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

FISE DE EVALUARE

Buna ziua,

As dori sa stiu daca fisele de evaluare se intocmesc anual si daca pot fi puse la dispozitia angajatului pe ultimii ani!?
Criteriile si procedurile de evaluare profesionala a salariatilor trebuie sa fie prevazute in regulamentul intern al angajatorului.

Fisele de evaluare pot fi puse la dispozitia angajatului.
Se refuza punerea la dispozitia angajatului a fiselor de evaluare!
S-a solicita in scris acest lucru ?
da !
Incercati o sesizare la ITM si/sau promovati o actiune in instanta.

HG 905/2017
art.7
....
(3) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia copii ale documentelor existente în dosarul personal, în termen de 15 zile lucrătoare de la data solicitării.
(4) Documentele sunt eliberate în copie certificată pentru conformitate cu originalul de către reprezentantul legal al angajatorului sau de persoana împuternicită de angajator.

.....