Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... calatorie in strainatate cu un copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

calatorie in strainatate cu un copil minor

ce acte trebui sa detin?
luiza2008, utilizator
Parintele insotitor trebuie sa prezinte o declaratie a celuilalt parinte, din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei respective in statul sau in statele de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia;
Poate insa calatori si fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila sau face dovada decesului celuilalt parinte.
Dacă copilul are sub 14 ani îi trebuie obligatoriu pasaport indiferent daca calatoriti în spatiul schengen sau nu.
Daca are peste 14 ani si poseda carte de identitate atunci aceasta este suficienta pentru a se identifica copilul in situaţia în care călătoria se face in spatiul schengen.
De asemenea este necesară o procură notariala speciala daca copilul calatoreste doar cu unul din parinti sau cu o alta persoana.
Hotararea judecatoreasca care mentioneaza incredintarea copilului minor e suficienta.
Iar , daca exista un drept de vizita al tatalui , in vederea posibilitatii de exercitare a acestuia , s-ar impune o instiintare a acestuia , printr-o notificare.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Sunt 2 situatii:
- daca parintii sunt casatoriti atunci copilul poate sa calatoreasca insotit de ambii parinti, iar in caz contrar parintele care nu-l insoteste trebuie sa dea imputernicire persoanei cu care va calatorii minorul;
- daca parintii sunt divortati si monorul a fost incredintat unuia dintre ei, nu mai este nevoie de acordul celuilalt parinte, insa parintelele caruia i-a fost incredintat minorul trebuie sa aiba asupra sa hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila de incredintare minor;
Iar minorul trebuie sa aiba pasaport....