avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Camerista neplătită sâmbăta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Camerista neplătită sâmbăta

Lucrez camerista si am 16 camere de intretinut,lucrez si sambata si nu este platita,intrebare,cate camere ar trebui sa am in intretinere, legat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:06, 13 Aprilie 2018
1. Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.....

3. Normele de munca se elaboreaza de catre angajator, conform normativelor in vigoare, sau, in cazul in care nu exista normative, normele de munca se elaboreaza de catre angajator dupa consultarea sindicatului reprezentativ ori, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Compensarea orelor lucrate sambata BOBILIKY BOBILIKY Buna ziua,lucrez sambata 4 ore pentru care primesc un spor de 75% din salariul de baza si un spor de weekend de 1%.Intrebarea mea este:nu trebuie sa primesc si ... (vezi toată discuția)
Zile liberr Sacadat Sacadat Lucrez intr-o baza de tratament ,se nimereste sa lucram si sîmbata si duminică.Pina acum zilele lucrate le primeam libere.Azi am aflat ca cele 15 zile libere ... (vezi toată discuția)
Abuzuri angajator AndraPopovici AndraPopovici Buna ziua, Ce poti sa faceti fara sa iti pierzi locul de munca cand angajatoul nu iti plateste orele suplimentare si nici repaus, iti refuza contractul ... (vezi toată discuția)