Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza pensia de invaliditate ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza pensia de invaliditate ?

Buna ziua
Va rog mult spuneti mi cum se calculeaza pensia de invaliditate gr 3 in conditiile: mama mea este nascuta in decembrie 1959 are vechime in munca 6 ani si 9 luni nu a mai putut lucra pentru ca tatal meu s a imbolnavit si ea l a ingrijit si acum la 58 a fost incadrata la grad de invaliditate gr 3? Dupa cati ani va putea obtine pensia de urmas dupa tatal meu ?
Eliana19, utilizator
Pensia de invaliditate se calculeaza ca si cea de limita de varsta.
Este in functie de anii de contributivitate.
Poate creste doar daca se beneficiaza de stagiu potential.
Nu toate pensiile de invaliditate sunt sub 520 de lei(indemnizatia minima pentru pensionari).
In mod normal pensia de invaliditate este mai mare decat pensia de urmas.
De ex:
O persoana care beneficiaza de pensie de invaliditate, a lucrat 30 de ani.
Va beneficia de pensie pentru acei 30 de ani.
Alta persoana beneficiaza de pensie de urmas tot pentru 30 de ani lucrati de sustinator.
Pensia de urmas fiind de 50% din cea a sustinatorului, inseamna ca beneficiaza de pensie doar pentru 15 ani(50%) din cei 30 lucrati.