avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza pensia de invaliditate ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza pensia de invaliditate ?

Buna ziua
Va rog mult spuneti mi cum se calculeaza pensia de invaliditate gr 3 in conditiile: mama mea este nascuta in decembrie 1959 are vechime in munca 6 ani si 9 luni nu a mai putut lucra pentru ca tatal meu s a imbolnavit si ea l a ingrijit si acum la 58 a fost incadrata la grad de invaliditate gr 3? Dupa cati ani va putea obtine pensia de urmas dupa tatal meu ?
Ultima modificare: Marți, 17 Aprilie 2018
Eliana19, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 22:14, 18 Aprilie 2018
Pensia de invaliditate se calculeaza ca si cea de limita de varsta.
Este in functie de anii de contributivitate.
Poate creste doar daca se beneficiaza de stagiu potential.
Nu toate pensiile de invaliditate sunt sub 520 de lei(indemnizatia minima pentru pensionari).
In mod normal pensia de invaliditate este mai mare decat pensia de urmas.
De ex:
O persoana care beneficiaza de pensie de invaliditate, a lucrat 30 de ani.
Va beneficia de pensie pentru acei 30 de ani.
Alta persoana beneficiaza de pensie de urmas tot pentru 30 de ani lucrati de sustinator.
Pensia de urmas fiind de 50% din cea a sustinatorului, inseamna ca beneficiaza de pensie doar pentru 15 ani(50%) din cei 30 lucrati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia de urmas Carmenstratone Carmenstratone Am 2 copii care primesc pensie de urmas de pe urma tatalui fost cadru M.A.I cu o vechime in politie de 16 ani.I urma calcularii au fiecare cate 450 de lei.De ... (vezi toată discuția)
Pensie (de urmas?) gradul 3 de invaliditate CatalinNic CatalinNic Buna ziua, Situatia este urmatoarea. Mama mea a beneficiat pana in aceasta luna de pensie de urmas (in urma decesului tatalui meu) fiind incadrata cu un ... (vezi toată discuția)
Pensie pe caz de boala si handicap Luminița S. Luminița S. Buna ziua.In iunie 2016 am fost diagnosticata cu tumora san cu gradul 1 de malignitate si metastaza limfonodulara acuma stanga.Am urmat tratamentul cuvenit ... (vezi toată discuția)