Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cam de cate ori se poate da sala la examenul auto?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cam de cate ori se poate da sala la examenul auto?

Buna ziua! Intr-un an cam de cate ori se poate da sala la examenul auto?multumesc frumos
Bună ziua! În cazul în care ești declarat ”respins” la proba teoretică (sala), poți susține următoarea verificare după cel puțin 15 zile.
Din moment ce perioada de valabilitate a cursului de pregătire teoretică și practică (adică școala auto) este de 1 an de la data absolvirii, poți face calculele și vezi de câte ori poți susține examenul teoretic. Trebuie să ții cont de sărbători, zile nelucrătoare, dar și de obiectivul principal, acela de a deveni posesorul unui permis auto (sau doar a unei alte categorii), adică vei avea de susținut și proba practică (traseul).
De câte ori vrei tu pe perioada valabilității scolii de șoferi (adică 1 an) respectând termenele impuse de lege între examenele respective.