Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Cheltuieli SRL neplatitor TVA
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Cheltuieli SRL neplatitor TVA

Buna ziua,
Am o firma de tip microintreprindere SRL, neplatitoare de TVA, domeniul servicii software.
Intrebarea este daca in cazul in care cumpar pe firma diverse chestii (gen drujba) care nu au treaba cu domeniul de activitate este legal?
Neavand impozit pe profit si nici treaba cu TVA-ul incalc vreo regula?
Multumesc,
george-neagu, moderator
Da, se poate reincadra tranzactia de catre ANAF, in caz de control:

ART. 11 - Prevederi speciale pentru aplicarea Codului fiscal

(1) La stabilirea sumei unui impozit, a unei taxe sau a unei contribuții sociale obligatorii, autoritățile fiscale pot să nu ia în considerare o tranzacție care nu are un scop economic, ajustând efectele fiscale ale acesteia, sau pot reîncadra forma unei tranzacții/activități pentru a reflecta conținutul economic al tranzacției/activității.

Norme:

4. În sensul prevederilor art. 11 alin. (1) din Codul fiscal, prin tranzacție fără scop economic se înțelege orice tranzacție/activitate care nu este destinată să producă avantaje economice, beneficii, profituri și care determină, în mod artificial ori conjunctural, o situație fiscală mai favorabilă. În situația reîncadrării formei unei tranzacții/activități pentru ajustarea efectelor fiscale se aplică regulile de determinare specifice impozitelor, taxelor și a contribuțiilor sociale obligatorii reglementate de Codul fiscal.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc pentru raspuns.
Si in cazul in care se reincadreaza anumite cheltuieli ca neavand scop economic ce amenzi/impozite se aplica? Precizez ca am platit deja cei 1% pe toate sumele incasate (fiind micro cu 2 angajati).
kwik, utilizator
Se pot considera ca dividende si impozitate sumele cu 5%.