Forum Discuţii juridice Executare silită Neachitare credite
Discuție deschisă în Executare silită

Neachitare credite

Buna,stau intr-un apartament cu credit ipotecar(pe numele meu) dar mai am si alte credite,daca nu am platit celelalte credite acele institutii au dreptul sa ma execute silit.
Bineinteles. Daca vor fi mai multe popriri, vi se retine maxim 1/2 din venituri.
Company Advising, utilizator

Company Advising a scris:

Bineinteles. Daca vor fi mai multe popriri, vi se retine maxim 1/2 din venituri.

Asta stiam de propriirea pe venituri,dar am vrut sa stiu daca pot sa imi ia mobila,electronice etc.din casa daca apartamentul este al altei banci cu care sunt la zi cu plata.
Teoretic pot sa va ia si apartamentul, nu doar mobila si electronicele. Totul este sa se mobilizeze in acest sens.

trandafir2 a scris:

Teoretic pot sa va ia si apartamentul, nu doar mobila si electronicele. Totul este sa se mobilizeze in acest sens.

Daca apartamentul este luat prin credit ipotecar de la banca xxxx cum poate sa il puna sub sechestru banca yyy ca nu inteleg se fura bancile intre ele?
Nu trebuie sa-l puna sub sechestru pentru ca este gata sechestrat (sechestrul este altceva si nu intru in detalii, pentru ca asta mai putin conteaza). Procedura este simpla in cazul dvs. Se valorifica patrimoniul debitorului, bun, in patrimoniul asta exista un imobil din care se indestuleaza prima data banca xxxx, apoi ce ramane se imparte la restul creditorilor. Ganditi-va ca la o placinta, mare si rotunda, pusa pe masa. Primul care mananca este banca care are ipoteca, din ce ramane, daca mai ramane, se infrupta restul creditorilor. Daca nu mai ramane nimic, aia este, ia prima banca tot (atat cat are dreptul), iar restul asteapta sa puneti dvs pe masa alta placinta, si ciclul se reia.