avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Neachitare credite
Discuție deschisă în Executare silită

Neachitare credite

Buna,stau intr-un apartament cu credit ipotecar(pe numele meu) dar mai am si alte credite,daca nu am platit celelalte credite acele institutii au dreptul sa ma execute silit.
Cel mai recent răspuns: Sandu Dan , utilizator 22:16, 19 Aprilie 2018
Bineinteles. Daca vor fi mai multe popriri, vi se retine maxim 1/2 din venituri.
Ultima modificare: Joi, 19 Aprilie 2018
Company Advising, utilizator


Company Advising a scris:

Bineinteles. Daca vor fi mai multe popriri, vi se retine maxim 1/2 din venituri.

Asta stiam de propriirea pe venituri,dar am vrut sa stiu daca pot sa imi ia mobila,electronice etc.din casa daca apartamentul este al altei banci cu care sunt la zi cu plata.
Teoretic pot sa va ia si apartamentul, nu doar mobila si electronicele. Totul este sa se mobilizeze in acest sens.


trandafir2 a scris:

Teoretic pot sa va ia si apartamentul, nu doar mobila si electronicele. Totul este sa se mobilizeze in acest sens.

Daca apartamentul este luat prin credit ipotecar de la banca xxxx cum poate sa il puna sub sechestru banca yyy ca nu inteleg se fura bancile intre ele?
Nu trebuie sa-l puna sub sechestru pentru ca este gata sechestrat (sechestrul este altceva si nu intru in detalii, pentru ca asta mai putin conteaza). Procedura este simpla in cazul dvs. Se valorifica patrimoniul debitorului, bun, in patrimoniul asta exista un imobil din care se indestuleaza prima data banca xxxx, apoi ce ramane se imparte la restul creditorilor. Ganditi-va ca la o placinta, mare si rotunda, pusa pe masa. Primul care mananca este banca care are ipoteca, din ce ramane, daca mai ramane, se infrupta restul creditorilor. Daca nu mai ramane nimic, aia este, ia prima banca tot (atat cat are dreptul), iar restul asteapta sa puneti dvs pe masa alta placinta, si ciclul se reia.

Alte discuții în legătură

Executare silita, cum se poate face? 2 creditori amales amales Buna seara am avut un proces si am solicitat restiurea imprumutului conform unei chitante de mana inchieata intre subsemnata si o persoana am cistigat si ... (vezi toată discuția)
Executare silita imobil ipotecat tmihai2006 tmihai2006 Buna ziua! Am doua credite ca persoana fizica: - un credit de nevoi personale de 10.000 euro la o banca ; - un credit imobiliar cu ipoteca rang 1 pe un ... (vezi toată discuția)