Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajare din somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajare din somaj

M am angajat din somaj cu cm perioada nedeterminata la 1 aprilie 2018 si am primit o alta oferta de angajare de la o alta firma care m ar avantaja mai mult..As vrea sa stiu,daca plec acum,mai beneficiez de cei 30% de la somaj?Angajatorul 2 mai primeste cei 900 de la stat( am 50 ani)?
1. Beneficiati de acea sumă și în situația în care, în perioada pentru care aveti dreptul la indemnizația de șomaj, va încetează raportul de muncă sau de serviciu la primul angajator și va încadrati, cu normă întreagă, în termen de 30 de zile, la un alt angajator.

2. Angajatorii care încadrează în muncă, pe perioadă nedeterminată, șomeri în vârstă de peste 45 de ani, șomeri care sunt părinți unici susținători ai familiilor monoparentale, șomeri de lungă durată sau tineri NEET primesc lunar, pe o perioadă de 12 luni, pentru fiecare persoană angajată din aceste categorii, o sumă în cuantum de 900 lei, cu obligația menținerii raporturilor de muncă sau de serviciu cel puțin 18 luni.
Nici cel de al doilea angajator la care ma duc nu mai primeste nimic?
Vedeti pct.2 din raspunsul meu.