Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... scutire copil sub 3 ani de la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

scutire copil sub 3 ani de la intretinere

se trece la intretinere copil sub 3 ani?
NU

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

NU

Care este temeiul legal al afirmatiei dv ?
Studiati temeinic dispozitia in vigoare care prevede fara exceptie

L nr 67/2017
Articol unic. -
Articolul 47 din Legea nr. 230/2007 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 490 din 23 iulie 2007, cu modificările și completările ulterioare, se completează după cum urmează:

- După alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul (2), cu următorul cuprins:

"
(2) Asociațiile de proprietari pot[/b] hotărî exceptarea de la plata cheltuielilor prevăzute la alin. (1) lit. b) pentru copiii cu vârsta de până la 3 ani."

Legiuitorul a prevazut posibilitatea si nu obligatia exceptarii de la plata cheltiuielilor de intretinere pentru minori pana la 3 ani
Pentru ca minorii pana la 3 ani sa fie exceptati de la plata obligatiilor de intretinere este obligatoriu ca hotararea sa apartina participantilor la adunarea generala a proprietarilor
Stimata ynocentta, ...

N-am nicio obligatie fata de Dumneavoastra de a va argumenta raspunsul......

De unde stiti Dumneavoastra ca, in cazul solicitantului nu exista o hotarare a asociatiei de proprietari care este in acord cu legea ?
unde dai si unde crapa: intrebarea este foarte generala iar raspunsul corect este dat de lege.
Adunarea generala trebuie sa ia o hotarare in acest sens.
Daca s-a pus aceasta intrebare e clar ca nu se stie daca exista o astfel de hotarare; probabil nu !
Daca blocul este contorizat la apa rece si apa calda, nu ar trebui sa fie probleme.
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
Daca ar fi existat o hotarare a adunarii generale solicitantul ar fi beneficiat automat de dispozitia mentionata si nu ar mai fi fost necesar sa deschida acest topic