avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... scutire copil sub 3 ani de la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

scutire copil sub 3 ani de la intretinere

se trece la intretinere copil sub 3 ani?
Cel mai recent răspuns: vali m , utilizator 08:54, 23 Aprilie 2018
NU


Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

NU

Care este temeiul legal al afirmatiei dv ?
Studiati temeinic dispozitia in vigoare care prevede fara exceptie

L nr 67/2017
Articol unic. -
Articolul 47 din Legea nr. 230/2007 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 490 din 23 iulie 2007, cu modificările și completările ulterioare, se completează după cum urmează:

- După alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul (2), cu următorul cuprins:

"
(2) Asociațiile de proprietari pot[/b] hotărî exceptarea de la plata cheltuielilor prevăzute la alin. (1) lit. b) pentru copiii cu vârsta de până la 3 ani."

Legiuitorul a prevazut posibilitatea si nu obligatia exceptarii de la plata cheltiuielilor de intretinere pentru minori pana la 3 ani
Pentru ca minorii pana la 3 ani sa fie exceptati de la plata obligatiilor de intretinere este obligatoriu ca hotararea sa apartina participantilor la adunarea generala a proprietarilor
Stimata ynocentta, ...

N-am nicio obligatie fata de Dumneavoastra de a va argumenta raspunsul......

De unde stiti Dumneavoastra ca, in cazul solicitantului nu exista o hotarare a asociatiei de proprietari care este in acord cu legea ?
unde dai si unde crapa: intrebarea este foarte generala iar raspunsul corect este dat de lege.
Adunarea generala trebuie sa ia o hotarare in acest sens.
Daca s-a pus aceasta intrebare e clar ca nu se stie daca exista o astfel de hotarare; probabil nu !
Daca blocul este contorizat la apa rece si apa calda, nu ar trebui sa fie probleme.
Ultima modificare: Vineri, 20 Aprilie 2018
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca ar fi existat o hotarare a adunarii generale solicitantul ar fi beneficiat automat de dispozitia mentionata si nu ar mai fi fost necesar sa deschida acest topic

Alte discuții în legătură

Apa rece ,,furata"=pierderi apa mixi64 mixi64 apa rece ,,furata"= pierderi apa, pe care tot cei care consuma o platesc in final.de 5ani platim pierderi de cate 40-80 mc pe luna.am vecini care dau citirea ... (vezi toată discuția)
Stabilire cote intretinere apartamente necontorizate Hestround Hestround Salut Am si eu o mare problema cu stabilirea cotelor de intretinere. Am un apartament de trei camere in care locuim 5 persoane, apartament situat pe o scara ... (vezi toată discuția)
Repartitoare dan61 dan61 Buna ziua, va rog sa-mi spuneti ce repercusiuni pot avea locatarii unui bloc, daca nu vor sub nici o forma sa-si monteze repartitoare conform legii ... (vezi toată discuția)