Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezvoltatorul refuza sa ne înmâneze cartea tehnica, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezvoltatorul refuza sa ne înmâneze cartea tehnica, proiecte, garanții, istoric

Buna ziua,
In luna august am făcut un contract de vânzare cumpărare. Până astăzi nu am semnat recepția deși ne-am mutat din sept.
Dezvoltatorul refuza sa ne dea cartea tehnica, proiectele, garanții, istoric, alte acte.
Cum as putea sa îl fac să ne dea aceste acte ce sunt proprietatea noastră acum?
Un model de cerere de acte as avea nevoie.
Mulțumesc anticipat!
Irina M
Nu trebuie sa faceti nicio cerere, doar o notificare scrisa, cu nr. de inregistrare/ data ca nu veti semna receptia decat dupa ce va pune la dispozitie toate documentele care tin de ctie.
Cartea tehnica o puteti obtine inclusiv de la serviciul urbanism din primaria care a emis autorizatia de constructie imobil care detine intreg dosarul constructiei
Ce nr de înregistrare să pun? Eu sunt persoana fizica, el e PFA.
Multumesc anticipat!
Irina_, utilizator
Puteti trimite notificarea prin posta cu confirmare de primire.
Primaria nu are obligatia de a preda cartea tehnica a constructiei. La primarie se gaseste doar proiectul tehnic care a stat la baza obtinerii autorizatiei de ctii.
Cartea tehnica a ctiei. cuprinde proiectul tehnic, PV de lucrari ascunse, buletine de determinare compozitie betoane, PV de receptie preliminara, PV de receptie finala semnat de toti cei in drept, garantia lucrarilor, etc.