Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Învățătoarea fiului meu agresează copiii atât ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Învățătoarea fiului meu agresează copiii atât verbal, cât și fizic. Unde pot face o plângere penală?

am un baietel in clasa a 4-a si vineri 20.04.2018 d na invatatoare l a batut in cap cu un caiet de 48 f pana acesta s a rupt.pe o fetita a tras o de par iar pe alti colegi i a scos pe hol dandu i afara de la ora,luni 23.04.2018 pe motiv ca copilul nu ne a spus acasa sa ne prezentam la scoala a fost tinut in spatele clasei langa cosul de gunoi in picioare timp de 2 ore.am mers si am facut o reclamatie la directiunea scolii dar doresc sa i fac si o plangere penala deoarece d na nu e la prima abatere de acest gen in trecut copilul meu dar si alti colegi au fost agresati atat verbal cat si fizic.unde pot face o plangere?multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Aveti dreptul de a depune plângere dar mai eficienta este o sesizare a direcției școlii.
Puteti sesiza si Ministerul Învățământului.
daca merg la politie ce se poate intampla?
Mergeti la politie si depuneti plangere. Banuiesc ca agresiunile s-au petrecut in vazul tuturor copiilor.
Daca copilul are leziuni in urma agresiunilor mergeti la INML pentru CML.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
da agresiunile s au petrecut in clasa defata cu toti copiii.nu are leziuni.
Sa precizati in plangere aceste aspecte.
Pe langa plangerea penala sa sesizati si conducerea scolii.