avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Învățătoarea fiului meu agresează copiii atât ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Învățătoarea fiului meu agresează copiii atât verbal, cât și fizic. Unde pot face o plângere penală?

am un baietel in clasa a 4-a si vineri 20.04.2018 d na invatatoare l a batut in cap cu un caiet de 48 f pana acesta s a rupt.pe o fetita a tras o de par iar pe alti colegi i a scos pe hol dandu i afara de la ora,luni 23.04.2018 pe motiv ca copilul nu ne a spus acasa sa ne prezentam la scoala a fost tinut in spatele clasei langa cosul de gunoi in picioare timp de 2 ore.am mers si am facut o reclamatie la directiunea scolii dar doresc sa i fac si o plangere penala deoarece d na nu e la prima abatere de acest gen in trecut copilul meu dar si alti colegi au fost agresati atat verbal cat si fizic.unde pot face o plangere?multumesc!
Ultima modificare: Joi, 26 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti dreptul de a depune plângere dar mai eficienta este o sesizare a direcției școlii.
Puteti sesiza si Ministerul Învățământului.
daca merg la politie ce se poate intampla?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeti la politie si depuneti plangere. Banuiesc ca agresiunile s-au petrecut in vazul tuturor copiilor.
Daca copilul are leziuni in urma agresiunilor mergeti la INML pentru CML.
Ultima modificare: Marți, 24 Aprilie 2018
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
da agresiunile s au petrecut in clasa defata cu toti copiii.nu are leziuni.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa precizati in plangere aceste aspecte.
Pe langa plangerea penala sa sesizati si conducerea scolii.

Alte discuții în legătură

Plangere penala impotriva invatatoarei marinica71 marinica71 Am un copil in clasa a III-a care imi spuneca d- na invatatoare loveste anumiti copii, ii trage de urechi, ii loveste cu cartea in cap, ii jigneste, ii trage ... (vezi toată discuția)
Învățător amenințat de copil minor Yhvh4ever Yhvh4ever Va rog, ma puteți îndruma în pașii de urmat în acest caz? Soția este învățătoare și în clasa ei este un copil care a tot lovit, jignit ... (vezi toată discuția)
Pauzele dintre orele de clasa a elevilor mihaialbert mihaialbert Buna ziua, Am un copil in clasa I. Petrece 4 ore de cursuri zilnic de luni pana joi la scoala, iar vinerea are 5 ore. Nemultumirea mea este ca in pauze toti ... (vezi toată discuția)