avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea10/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea10/2009

in art.20 din legea 10/2009 scrie ca persoanele care au primit despagubiri in conditiile legii 112/1995 pot solicita numai retituirea in natura, cu obligatia returnarii sumei de reprezentand despagubirea primita, actualizata cu indicele inflatiei, daca imobilul nu a fost vandut pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi. Eu am auzit ca poti sa restitui banii in maxim 1 an de la primirea despagubirii, e avevarat?
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 14:11, 28 Octombrie 2009
va referiti probabil la lg nr. 1/2009 .

art. 20 : "persoanele care au primit despagubiri in conditiile Lg 112/1995 pot solicita restituirea in natura, numai in cazul in care, imobilul nu a fost vandut pana la intrarea in vigoare a acestei legi si numai dupa returnarea sumei reprezentand despagubirea primita, actualizata cu indicele de inflatie.
in cazul in care imobilul a fost vandut , pers. indreptatita are dreptul numai la masuri reparatorii prin echivalent pt. valoarea de piata corespunzatoare a intregului imobil, teren si constructii , stabilita potrivit standardelor internationale de evaluare.
daca pers. indreptatite au primit despagubiri , ele au dreptul la diferenta dintre valaorea incasata, actualizata cu indicele de inflatie si valoarea corespunzatoare de piata a imobilului. "

personal nu am am cunostinta despre acest termen de 1 an la care faceti referire

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chiriasi ce mai pot face? alexandru andra alexandru andra Buna seara. NE confruntam cu o MARE problema si de aceea doresc sfatul D-voastra.. Casa a fost revendicata de persoane indreptatite cf L 10/2001 si in 2005 a ... (vezi toată discuția)
Revendicare imobil in natura (c e d o ) Iuha Adrian Adrian Iuha Adrian Adrian Stimati utilizatori, daca un imobil NATIONALIZAT in baza D92/1950. Nu a fost revendicat in TERMENELE din legea speciala,112/1995,L10/2002 (l1/2009) (CAND A ... (vezi toată discuția)