Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ce trebuie facut ? - pentru redeschidere Dosar civil ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ce trebuie facut ? - pentru redeschidere Dosar civil suspendat de judecarea unui Dosar penal

Hristos a inviat !

Un Dosar civil - raspundere civila a fost suspendat
pe durata judecarii unui Dosar penal
Hristos a inviat !

Un Dosar civil - raspundere civila a fost suspendat
pe durata judecarii unui Dosar penal
care viza aceleasi bunuri lipsa.

Dosarul penal s-a solutionat.
Solutia de pe ECRIS:
- salariatii au fost achitati,
si a lăsat nesoluţionată acţiunea civilă promovată de părţile civile.

Acum trebuie redeschis Dosarul civil
care a fost suspendat din cauza ca avea legatura cu Dosarul penal.

Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri:
1. - ce va trebui facut
ca sa se redeschida Dosarul civil suspendat ?
La Cererea de redeschidere va trebui sa se depuna un Certificat de grefa ?
sau
va fi suficienta doar o Cerere ? cu o listare de pe ECRIS cu solutia data in Dosarul penal ?

2. - pentru eliberare Certificat de grefa - ce trebuie achitat si cat ?

3. – de la depunerea Cererii de redeschidere Dosar civil suspendat,
cat va dura pana cand va fi fixat primul Termen de judecata ?
Solicitati repunerea pe rol a cauzei civile ,puteti sa anexati si un extras ecris dar la termenul de judecata este indicat sa aveti si un certificat grefa sau chiar hotararea pronuntata in dosarul penal .Nimeni nu va poate spune cat dureaza de la formularea cererii pana la acordarea termenului de judecata depinde de gradul de aglomerare al instantei respective minim.2-3 luni.Succes.
1. Va trebui sa faceti o cerere de reluare a judecarii cauzei. Va trebui atasat macar minuta hotararii penale, din care sa reiasa ca hotararea este definitiva.

2. Nu este necesar certificat de grefa.

3. Nu poate nimeni sa estimeze acest lucru. Termenul difera de la o instanta la alta.
Va multumesc din suflet pentru raspuns !