Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale DPO
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

DPO

S.C. cu 160 angajați cu mai multe domenii de activitate printre care și turism este obligata sa desemneze responsabil cu protectia datelor personale si sa aplice regulamentul legat de protectia datelor?

Activitatea de turism per se nu atrage obligativitatea angajarii DPO, mai interesant ar fi de stiut cum este gestionata baza de date a clientilor persoane fizice si ce date despre acestia sunt prelucrate, pastrate, eventuale prelucrari ulterioare care ar reiesi din contractele pe care le aveti cu bazele de cazare sau alti operatori de turism, acelea ar putea dicta obligativitatea sau necesitatea DPO. Si numarul de angajati pare destul de mare, presupun ca exista o monitorizare a activitatii acestora.
Conformarea la regulament cred ca ar fi foarte indicata dupa ce ati prezentat
CaraD, utilizator
Din cate am inteles eu agentiile de turism sunt sub incidenta regulamentului.
Nu este agenție, ci o pensiune turistica.
Si pensiunea turistică lucrează cu date personale dar nu pe scara larga.
La pensiuni e posibil sa nu fie necesar dar lucrurile încă nu sunt lămurite.
Dacă analizam bine aceasta situație toate firmele stochează date, începând de la revisal, partenerii de afaceri, etc.
În regulamentul UE scrie clar ca acesta se aplica marilor operatori care stochează date . ...O totala nebuloasa.