avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 167 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia ccc

Buna ziua! Este necesar ca la momentul nasterii copilului sa detii statut social pt a primi indemnizatia ccc.
Caz concret: indemnizatia a fost refuzata sub motiv ca la momentul nasterii mama nu detinea statut social nefiind angajata.
Mama a realizat venituri pe perioada 2011- sept 2017 in stat membru UE, octombrie2017-dec 2017 in Romania iar nasterea a avut loc in februarie 2018 nefiind angajata in luna nasterii.
Exista vreo lege sa specifice ca trebuie sa ai statut social la momentul nasterii?
Legea prevede 1 an venituri din ultimii 2 ani nu?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Adnas17 , utilizator 10:19, 20 Mai 2018
2011-sept 2017 in irlanda cu contract de munca
Oct 2017-dec2017 in Romania fara sa intre in concediu pre/post natal demisionand cu data de 31 dec 2017
Nasterea a fost in februarie 2018 in Romania.

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de cresterea copilului? mihalutza_2006 mihalutza_2006 As vrea sa stiu daca pot beneficia de indemnizatia de cresterea copilului daca eu lucrez in Italia, pentru ca fiind membri ai comunitatii europene stiu ca ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie Adelina35 Adelina35 Buna ziua. In perioada 17 iulie 2016-01 aprilie 2017 am beneficiat de maternity allowance(indemnizatie pentru crestere copil) din uk. Acum ma aflu cu copilul ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate si indemnizatia de crestere a copilului Gica2015 Gica2015 Buna ziua , As dori sa ma lamuriti si pe mine intr-o situatie cu care ne confruntam.......Suntem sot si sotie, angajati in Cehia, cu forme legale (contract de ... (vezi toată discuția)