Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia ccc

Buna ziua! Este necesar ca la momentul nasterii copilului sa detii statut social pt a primi indemnizatia ccc.
Caz concret: indemnizatia a fost refuzata sub motiv ca la momentul nasterii mama nu detinea statut social nefiind angajata.
Mama a realizat venituri pe perioada 2011- sept 2017 in stat membru UE, octombrie2017-dec 2017 in Romania iar nasterea a avut loc in februarie 2018 nefiind angajata in luna nasterii.
Exista vreo lege sa specifice ca trebuie sa ai statut social la momentul nasterii?
Legea prevede 1 an venituri din ultimii 2 ani nu?
Multumesc!
2011-sept 2017 in irlanda cu contract de munca
Oct 2017-dec2017 in Romania fara sa intre in concediu pre/post natal demisionand cu data de 31 dec 2017
Nasterea a fost in februarie 2018 in Romania.

Multumesc!