avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cenzor extern firma
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cenzor extern firma

Buna ziua,

Am marea rugaminte sa ma ajutati cu niste raspunsuri :
1. O firma de administrare imobile cu unic reprezentant avand studii superioare tehnice (inginer economist diplomat) poate face si activitati de cenzorat?
2. Daca nu, in ce conditii ar fi putea presta activitatile de cenzorat in cadrul firmei? (un curs de contabilitate absolvit din multitudinea de cursuri autorizate de pe net, cu dilpoma aferenta, ar fi suficient?).
3. Ulterior absolvirii acestui curs ce alt cod CAEN ar trebui autorizat pentru activitatile de cenzorat din cadrul firmei?

Va multumesc anticipat.

Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:16, 27 Aprilie 2018
Activitatea de cenzor ,legal poate fi exercitata numai de catre persoane cu studii de specialitate economico financiara
O.G. nr. 65/1994, prevede fara exceptie

„Art. 6. – Expertul contabil poate executa pentru persoanele fizice şi juridice următoarele lucrări: f) îndeplineşte, potrivit dispoziţiilor legale, atribuţiile prevăzute în mandatul de cenzor la societăţile comerciale;”

„Art. 12. - (3) Activitatea de cenzor poate fi desfăşurată, potrivit legii, de către experţii contabili, persoanele cu studii economice superioare cu diplomă recunoscută de Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului şi experienţă în activitatea financiar-contabilă de cel puţin 5 ani, precum şi de către societăţile comerciale membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România.”

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua pt a face un curs administrator imobile și a primi ... Om tepuit Om tepuit Bună ziua pt a face un curs administrator imobile și a primi atestatul profesional ce nivel de studii trebuie să am,declar că am făcut 11 clase. De ... (vezi toată discuția)
Cenzor extern andreiandreeescu andreiandreeescu Buna ziua, Referitor la cenzorul unei asociatii legea 230 prevede urmatoarele: \\"Dacă dintre membrii asociaţiei de proprietari nu se poate alege un ... (vezi toată discuția)
Recunoasterea diplomelor de studiu iuliurs iuliurs Buna ziua, Va rog daca puteti sa-mi raspunde-ti in urmatoarea problema. Sint inginer agronom si am absolvit un curs postuniversitar de specializare ... (vezi toată discuția)