Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cenzor extern firma
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cenzor extern firma

Buna ziua,

Am marea rugaminte sa ma ajutati cu niste raspunsuri :
1. O firma de administrare imobile cu unic reprezentant avand studii superioare tehnice (inginer economist diplomat) poate face si activitati de cenzorat?
2. Daca nu, in ce conditii ar fi putea presta activitatile de cenzorat in cadrul firmei? (un curs de contabilitate absolvit din multitudinea de cursuri autorizate de pe net, cu dilpoma aferenta, ar fi suficient?).
3. Ulterior absolvirii acestui curs ce alt cod CAEN ar trebui autorizat pentru activitatile de cenzorat din cadrul firmei?

Va multumesc anticipat.

Activitatea de cenzor ,legal poate fi exercitata numai de catre persoane cu studii de specialitate economico financiara
O.G. nr. 65/1994, prevede fara exceptie

„Art. 6. – Expertul contabil poate executa pentru persoanele fizice şi juridice următoarele lucrări: f) îndeplineşte, potrivit dispoziţiilor legale, atribuţiile prevăzute în mandatul de cenzor la societăţile comerciale;”

„Art. 12. - (3) Activitatea de cenzor poate fi desfăşurată, potrivit legii, de către experţii contabili, persoanele cu studii economice superioare cu diplomă recunoscută de Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului şi experienţă în activitatea financiar-contabilă de cel puţin 5 ani, precum şi de către societăţile comerciale membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România.”