Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool la volan

Buna ziua. In data de 22.03 mi s-a retras permisul de conducere in urma unui filtru de alcool, rezultatul alcoolemiei in aerului expirat fiind de 0.43 am fost încadrată la dosar penal. In urma recorectărilor probelor biologice ~ 0.74, m-am încadrat la limita contravenției. Întrebarile mele sunt: in cât timp îmi pot recupera permisul având in vedere ca situația mea nu este de dosar penal, cât durează ordonanța de clasare a dosarului și care sunt pașii pe care ii pot urma pentru o urgentare ? Mentionez ca nu am făcut accident, nu am condus pe o distanta mare, nu am fost pericol public și nu am antecedente. Mulțumesc !
Luca23, utilizator