avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Peste cat timp pot recupera permisul?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Peste cat timp pot recupera permisul?

Tip solutie: Condamnare cu acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin 1 C.pen. cu aplicarea art.396 alin.10 C.pr.pen. condamnă inculpatul PÂRVAN IONICĂ pentru savarsirea infractiunii de conducere a unui vehicul cu alcoolemie peste limita legala, la pedeapsa amenzii de 140 zile amenda, stabilind cuantumul zilei amendă la 10 lei, urmând sa execute pedeapsa de 1400 lei amenda. Atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art.63 Cod penal a căror nerespectare determină înlocuirea pedepsei amenzii cu pedeapsa închisorii. In baza art.274 al.1 CPP obliga inculpatul la 400 lei cheltuieli judiciare către stat. Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 23.04.2018 .
Document: Hotarâre 297/2018 23.04.2018

Intrebarile mele sunt:
- Am cazier?
- Permisul este anulat definitiv? Daca da, peste cat timp pot face scoala de soferi?
- Pot plati aceasta amenda cu bani in mana fara sa mai muncesc 140 zile pentru primarie(in folosul comunitatii)?
Multumesc!
Va rog, un sfat sau raspuns daca se poate.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, aveti cazier. Permisul este anulat, insa va puteti prezenta la examen pentru obținerea unui nou permis de conducere, daca au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii. Puteti plati amenda din mana. Unde scrie ca trebuie sa munciti pentru primarie? Asteptati sa se definitiveze hotararea mai intai, si apoi va faceti planuri.
Nu este aceasta hotararea definitiva? Trebuie sa mai primesc altceva de la judecatorie?


~ nu este cazul sa citati mesajele imediat anterioare ~
Ultima modificare: Miercuri, 2 Mai 2018
trandafir2, moderator
Pai, nu, nu este hotararea definitiva, chiar dvs ati scris.
Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare
Cred ca orice hotarare are drept de apel in termen, Asta am primit acasa fiind ca si ultim proces.


~ nu este cazul sa citati mesajele imediat anterioare ~
Ultima modificare: Miercuri, 2 Mai 2018
trandafir2, moderator

Alte discuții în legătură

Redobandire permis auto IzvMir IzvMir Buna ziua, Am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns referitor la hotararea definitiva de mai jos: \\\\\\" Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpat X la o ... (vezi toată discuția)
Nelamurire amenda penala permis conducere vargaalex81 vargaalex81 Buna ziua , am si eu o nelamurire si rog prin a ma ajuta cu un sfat sau o informatie , recent am incheiat un proces penal pentru alcoolemie la volan, solutia ... (vezi toată discuția)
Amenda penala 140897 140897 Buna ziua as dori sa stiu daca dupa ce am platit amenda penala pot depune dosarul pentru permis si dupa cele 6 luni sa pot da numai orasul (vezi toată discuția)