Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este pedeapsa pentru talharie de catre un minor?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este pedeapsa pentru talharie de catre un minor?

Buna seara, un copil minor in varsta de 17 ani a talharit o doamna smulgandu-i geanta ,acesta a fost arestat pentru 30 de zile ,ce sanse are sa scape ? ( copil fara mama ,tatal imobilizat la pat)
Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
Față de minorul care, la data săvârșirii infracțiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 și 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
Față de minor se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
a) dacă a mai săvârșit o infracțiune, pentru care i s-a aplicat o măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracțiunii pentru care este judecat;
b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracțiunea săvârșită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detențiunea pe viață.
Tâlhăria se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.
In concret, conteaza foarte mult ce va stabili si procurorul si ulterior, instanta de judecata. Alte aspecte le discutati cu avocatul.