Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua, am si eu o intrebare simpla cred eu , bunica mea avea o casa in care stateau toti frati, unul dintre ei era tatal meu, tata si bunica au murit, iar acuma in casa a ramas decat un frate (casa este pe bucati, adica fiecare bucataria lui si camera lui, dar imparteaua impreuna curtea) as vrea sa stiu daca as putea pune terenul respectiv unde este camera si bucataria tatalui meu pe numele meu, bunica nu a lasat testament asa ca nu stiu cum se procedeaza sau cum se imparte casa.
Trebuie dezbătută succesiunea după bunica.
Apoi, trebuie dezbătută succesiunea după tata.
Apoi dvs, mama si frații tatălui încheiati un act de partaj voluntar, prin care fiecare își ia partea pe care o deține.