avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legatar si mostenitori legali
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legatar si mostenitori legali

Testatorul lasa unul legatar o parte a masei succesorale dar are si 2 copii. Testatorul moare si, inainte de a se intocmi certificatul de mostenire, moare si legatarul, care are la randul sa 2 copii. Ce se intampla cu partea trecuta in testament? Revine copiilor legatarului?Testamentul isi pierde valabilitatea? Multumesc!

Alte discuții în legătură

Testamentul unei persoane necasatorite inserv inserv O persoana necasatorita poate lasa printr-un testament toate bunurile sale unui frate.Mai e valabil testamentul dupa ce persoana se casatoreste ? Poate lasa ... (vezi toată discuția)
Testament paraschiv mariana paraschiv mariana Buna seara, Am un unchi(fratele bunicii) care mi-a facut un testament in fata unui avocat, pentru toate bunurile sale mobile si imobile. Sotia unchiului a ... (vezi toată discuția)
Mostenire fara rezultat ContSters212788 ContSters212788 Daca bunicii mei au lasat testament ca dupa moartea lor unchiul meu sa primeasca mostenirea iar acesta la randul lui a lasat mostenirea cu testament fiului ... (vezi toată discuția)