Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testamentul unei persoane necasatorite
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testamentul unei persoane necasatorite

O persoana necasatorita poate lasa printr-un testament toate bunurile sale unui frate.Mai e valabil testamentul dupa ce persoana se casatoreste ?
Poate lasa prin testament apoi si bunurile din timpul casatoriei in defavoarea sotului sau copiilor ?
Da, cu conditia sa nu-l revoce!
Testamentul este un act formal prin care o persoana numita testator instituie in mod necesar unul sau mai multi succesori , cu scopul ca acestia sa asigure executarea vointei sale dupa moarte.
testamentul este valabil. dar fiind liberalitate, atat sotul supravietuitor cat si descendentii, in calitate de mostenitori rezervatari, daca li se incalca rezerva succesorala, pot invoca reductiunea liberalitatii. ;)
tot astfel, testamentul poate fi revocat in timpul vietii testatorului !!
inserv a scris:

O persoana necasatorita poate lasa printr-un testament toate bunurile sale unui frate.Mai e valabil testamentul dupa ce persoana se casatoreste ?
Poate lasa prin testament apoi si bunurile din timpul casatoriei in defavoarea sotului sau copiilor ?

Daca las astazi TOATE bunurile lui X printr-un testament si maine prin alt testament las TOATE bunurile lui Y este valabil cel din urma testament. (amandoua nu se pot executa pentru ca ...se bat cap in cap).

Deci testamentul este valabil cata vreme nu a fost revocat expres sau nu a fost intocmit un alt testament care intra in contradictie cu primul.

Daca cineva lasa TOATE bunurile sale, prin asta se intelege ...TOATE cele ce se vor gasi la data incetarii sale din viata. Nu ne intereseaza ce avea la vremea cand scria testamentul pentru ca intre timp s-ar putea sa fi vandut ce avea si sa fi cumparat altceva. Intereseaza acel TOT de la data mortii.

La data incetarii din viata a persoanei se poate gasi in partimoniul ei si PARTEA sa din bunurile achizitionate impreuna cu alta persoana. (spre pilda un sot cu care s-a casatorit intre timp si impreuna cu care a achizitionat bunuri). Legatarul caruia i s-a lasat TOT nu poate sa primeasca totusi mai mult decat avea mortul. Daca mortul avea un bun/bunuri in coproprietate cu altul /in devalmasie cu un sot, atunci legatarul nu va primi bunul/bunurile 1/1, ci PARTEA (cota parte a) mortului din acele bunuri.

Daca la data mortii testatorului care si-a lasat TOATA averea se va intampla sa aiba si un sot supravietuitor, atunci acest sot are dreptul la o rezerva care variaza in functie de clasa de mostenitori cu care vine in concurs. Sotul supravietuitor poate cere reductiunea testamentului care ii incalca rezerva.

...sunt multe de povestit
romascanu, moderator
Multumesc pentru raspunsuri. Dar nimeni n-a zis nimic de dreptul copiilor rezultati din casatorie.Daca o persoana lasa totul prin testament altei persoane, apoi se casatoreste si are sau infiaza copii , sotia si copii vor avea partea lor conform legii ?
Asa ar fi normal, ca acea persoana sa nu poata lasa decat cota parte ce-i revine lui la masa succesorala.

inserv a scris:

nimeni n-a zis nimic de dreptul copiilor

roxanel a scris:

testamentul este valabil. dar fiind liberalitate, atat sotul supravietuitor cat si descendentii, in calitate de mostenitori rezervatari, daca li se incalca rezerva succesorala, pot invoca reductiunea liberalitatii. ;)

copii = descendenti.