Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua!

Am rugamintea ca un cunoscator in domeniul pensiilor partiale anticipate sa-mi spuna cat ar fi pensia anticipata redusa dupa 35 de ani de cotizatii la salariu minim si 3 ani inainte de varsta de pensionare integrala.
Am primit azi decizia de 549 lei/luna....si nu am fost la salar minim pe economie!
Multumesc pentru orice interventie!
Retardila, utilizator
Nu se poate da un astfel de raspuns.
Ar trebui sa se calculeze efectiv cuantumul pensiei pe cei 35 ani.
Pot face doar o aproximare(estimare).
In cei 35 de ani raportul intre salariul minim si cel mediu a fost intre 0,6 si 0,3(aproximativ),
Asta inseamna ca medie 0,45(0,6+0,3=9:2).
0,45x35=15,75 puncte
La acestea mai adaugam:
Aproximativ 1,675 puncte pentru pensia suplimentara
10% spor vechime, adica:
15,75x110%=17,325 puncte + 1,675 = 19 puncte in total
19:31,5(stagiul complet de 31 ani si 6 luni) = 0,60317 punctaj mediu anual
Acestuia ii aplicam indicele de corectie de 1,15
0,60317x115%=0,69365 punctaj mediu anual pentru salariul minim pe economie in cei 35 ani.
Penalizarea=36x35%=12,6%
Pensia la punctajul mediu anual de 0,69365=694 lei
694x12,6%=87 lei
694-87=607 lei dupa penalizare
Apreciez ca aproximarea mea are un procent de reusita de cel putin 95%.
Asta nu inseamna ca poate fi folosita intr-un eventual conflict cu casa locala.

Multumesc mult pentru raspuns.
Stiam ca nu se poate face un calcul exact, doream doar sa vad ca ordin de marime eventualele diferente.... Nu-mi place "rezolutia", dar adevarul este ca majoritatea perioadei din 1991 incoace m-am declarat la salar minim pe economie....nu din zgarcenie ci pentru a lasa mai multe fonduri la firma pentru dezvoltare din fonduri proprii....
M-ati convins ca nu am fost nedreptatit, deci nu voi face contestatie.
Multumesc inca o data!