Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partial

Buna ziua, Am varsta de 61 de ani. Am depus la Casa de Pensii Sector 5 cerere de pensie anticipata partial, care a fost respinsa. Mentionez ca am stagiul de cotizare in sistem public 32 ani, 2 luni si 23 zile (trecuti in cartea de munca), si in sistem neintegrat 2 ani, 9 luni si 16 zile (trecuti in adeverinta de la resurse umane, de la Penitenciarul Jilava ministerul justitiei, unde am lucrat in perioada 1991-1994 ca subofiter), un total de 35 de ani si 10 zile. De ce nu mi se ia in considerare perioada din sistemul neintegrat, si care lege specifica lucrul acesta? Multumesc.
Legea 263/2010
art.192
(1) Între sistemul public de pensii și sistemele proprii de asigurări sociale neintegrate acestuia se recunosc reciproc stagiile de cotizare, respectiv vechimea în muncă sau vechimea în serviciu, în vederea deschiderii drepturilor la pensie pentru limită de vârstă, de invaliditate și de urmaș.
.....

Prin urmare, pentru pensia anticipata si pensia anticipata partiala nu se recunosc reciproc stagiile de cotizare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Art. 49 - (1) din normele de aplicare
La stabilirea stagiului complet de cotizare/stagiului de cotizare
în specialitate, precum şi la determinarea punctajului mediu anual în cazul pensiei
anticipate şi pensiei anticipate parţiale nu se iau în considerare perioadele
asimilate prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. a) - c) şi g) din lege, respectiv stagiile de
cotizare realizate în sistemele de asigurări sociale neintegrate sistemului public de
pensii la data intrării în vigoare a legii.
(2) Sistemele neintegrate sistemului public de pensii, potrivit art. 6 alin. (2) din
lege, sunt următoarele: sistemul de asigurări sociale al avocaţilor şi sistemele
proprii de asigurări sociale ale cultelor recunoscute de lege.