Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pot prelua un SRL fără a fi tras la răspundere în ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pot prelua un SRL fără a fi tras la răspundere în legătură cu credite neplătite ale administratorului?

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:
Eu doresc sa preiau o firma care are un credit bancar deja vandut catre o firma de recuperare creante.
Intrebarea este daca pot prelua aceasta firma fara a fi pus in situatia de a raspunde pentru datoria facuta de administratorul actual?
Manuela Rășină, administrator
Adica preluati actiunile firmei ca si asociat prin cesiune de creante? Datoriile sunt ale societatii deci vor ramane in continuare ale societatii, adica preluati o firma care are o datorie in curs de executare silita. Administratorul nu raspunde pentru datorie decat daca se demonstreaza vreun abuz din partea sa, creditul a fost acordat societatii nu administratorului..
Eu zic sa stai in banca ta !
Incercati sa preluati doar activele, daca va intereseaza ceva anume (o cladire, un utilaj). Evident la un pret real ca sa nu intrati in altele...
sunt multe aspecte de discutat aici...unul dintre fiind care ar fi interesul pentru care vreti sa preluati aceasta societate?