Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe cladire
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe cladire

Bună ziua,mama mea are gradul de handicap 1 din 2014 până anul acesta am platit impozitul apartamentului nestiind că este scutită.m ar interesa sa stiu dacă mi se poate restitui suma platita in toti acesti ani,unde trebuie sa ma adresez. O zi buna.
Nu, scutirea se va acorda de la 1 ianuarie a anului următor celui în care depuneți documentele doveditoare.
Potrivit codului fiscal, art 456, alin 1, lit.t
ART. 456 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
t) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat și a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanților legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat și ai minorilor încadrați în gradul I de invaliditate;
și potrivit normelor metodologice de aplicare:
21. (1) În aplicarea art. 456 alin. (1) din Codul fiscal, scutirea de la plata impozitului pe clădiri se acordă pe baza documentelor doveditoare, valabile la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior, care atestă situația respectivă, cu excepția contribuabililor care sunt deja cuprinși în baza de date a unității administrativ-teritoriale.
(2) În înțelesul art. 456 alin. (1) lit. t) din Codul fiscal, scutirea de impozit/taxa pe clădiri se acordă începând cu data de 1 ianuarie a anului următor depunerii documentelor doveditoare, proporțional cu numărul de luni menționate în certificat.
[ link extern ]