avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 139 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii de pensionare (cu sau fara contract de munca)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii de pensionare (cu sau fara contract de munca)

Buna ziua,

La sfarsitul lunii trecute am incheiat contractul de munca cu angajatorul meu conform art.55 lit.b din Codul Muncii. Timp de 12 luni voi primi un salariu compensatoriu identic cu ultimul avut. Neavand contract de munca, doresc totusi sa fiu asigurat.
In acest context, va rog frumos sa-mi clarificati urmatoarele aspecte:
- pe durata primului an contributiile CAS si CASS se vor vira automat din salariul compensatoriu?
- daca nu, va trebui sa inchei un contract cu ambele institutii pentru a plati „din propriul buzunar”? Care este valoarea minima pentru fiecare?
- aceasta forma de plata a contributiilor influenteaza conditiile de pensionare, atat cea anticipata cat si cea la limita de virsta?
- imi puteti spune (pe baza informatiilor de mai jos), cand si in ce conditi as putea solicita pensionarea anticipata?

Mentionez o serie de elemente pe care le consider relevante in cazul meu:
- sant nascut in Ianuarie 1964;
- am efectuat stagiul militar timp de 9 luni, intre liceu si facultate, in perioada Octombrie 1982 - Iunie 1983;
- am urmat cursuri universitare timp de 5 ani, in perioada Septembrie 1983 - Iulie 1988;
- am fost angajat timp de 30 de ani, in perioada Octombrie 1988 - Aprilie 2018;
In acest interval am lucrat in urmatoarele conditii:
- Mai 1990 (o luna) – grupa I, 100%;
- Iunie 1990-Martie 2001 (11 ani si 9 luni) – grupa II, 100%;
- Septembrie 2004-Iulie 2005 (11 luni) – conditii deosebite;
- restul timpului, conditii normale,
si am beneficiat de urmatoarele sporuri:
- Mai 1990 - Martie 1992 (1 an si 11 luni) – spor de conditii grele 10%/luna;
- Aprilie 1992 - Martie 2001 (10 ani) – spor de conditii grele 15%/luna;
- Noiembrie 1992 - Martie 1998 (6 ani si 5 luni) – spor pentru lucru peste program normal 5%/luna;
- Aprilie 1992 - Ianuarie 1993 (10 luni) – spor de vechime 5%/luna;
- dupa Martie 2011 toate sporurile au fost introduse in salariu.

Cu deosebit respect

Alte discuții în legătură

Puncte suplimentare ! codrutz2007 codrutz2007 Buna ziua , Cum se socotesc punctele suplimentare pentru grupe ,in afara de celalalte anuale: - grupa I ,1an.si 11 luni - grupa II ,16 ani ! Multumesc ... (vezi toată discuția)
Calcul spor de vechime conform art. 165 alin. (3) din legea nr. 263/2010, punctaje pentru grupe de munca eagle_free eagle_free Buna ziua. as dori sa stiu cateva date despre calculul sporului de vechime pe art. 165 alin. (3) din LG 263/2010 in cazul unui pensionar care reconstituie ... (vezi toată discuția)
Adeverinta cu salariul brut melaniavasilescu melaniavasilescu Buna ziua,Intentioneaz sa ma prezint la Casa de pensii din Prahova pentru a depune dosarul de pensionare la limita de varsta, avand si grupele de munca. Nu am ... (vezi toată discuția)