Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit forfetar

Buna ziua! Daca firma a avut suspendata activitatea pana la 1 septembrie 2009 -dupa 1 an jumate de pauza-trebuie sa plateasca impozit forfetar? si daca da cu ce data ?
firma este din 2007 deci nu e nou infiintata.
Da trebuie platit impozitul forfetar.Intrucat nu exista activitate in anul precedent si nu se poate lua ca punct de referinta acesta atunci va trebui sa platiti suma minima.
In conformitate cu punctul 11 indice 5 al Normelor Metodologice de aplicare a Articolului 18 al Codului Fiscal, aşa cum a fost modificat de Hotărârea de Guvern 488/2009:
“Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul Fiscal nu se aplică societăţilor în inactivitate temporară înscrisă în Registrul Comerţului, conform prevederilor art. 237 din Legea nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată cu modificările şi completările ulterioare. În situaţia în care contribuabilii intră în inactivitate temporară în cursul anului, prevederile art. 18 alin. (2) se aplică pentru perioada cuprinsă între începutul anului şi data când societatea înregistrează la Oficiul Registrului Comerţului cererea de înscriere de menţiuni. Dacă perioada de inactivitate temporară încetează în cursul anului, contribuabilii aplică prevederile art. 18 alin. (2) de la data încetării inactivităţii temporare, corespunzător cu perioada din an rămasă până la 31 decembrie.”

Prin urmare, trebuie sa platiti impozit forfetar, in functie de cifra de afaceri a anului precedent, declarata in declaratia 101, incepand cu 01.09.2009, data de la care spuneti ca ati reluat activitatea.
Norme metodologice
116. Contribuabilii infiintati in cursul anului nu intra sub incidenta prevederilor art. 18 alin. (2) pentru anul in care se inregistreaza la oficiul registrului comertului, insa acestia sunt obligati la determinarea impozitului pe profit potrivit prevederilor titlului II «Impozitul pe profit» din Codul fiscal. Nu intra sub incidenta impozitului minim societatile care la data de 1 mai 2009 se aflau in inactivitate temporara si aceasta inceteaza in cursul anului 2009, pentru perioada aferenta de la incetarea inactivitatii pana la 31 decembrie 2009

De aici eu inteleg ca in anul 2009 nu se va plati impozit minim de catre societatile comerciale care se aflau in inactivitate temporara la data intrarii in vigoare a OG34 si isi reiau activitatea in cursul anului 2009.
In cazul utilizatorului "ga-ga", este aplicabil pct 11^5 din norme, deoarece societatea este infiintata inainte de 01.01.2009. Deci va plati impozit minim pe perioada 01.09.2009 - 31.12.2009.

Prevederile pct 11^6 din norme se refera la societatile care s-au infiintat in anul 2009 si si-au suspendat activitatea. Daca reluarea activitatii acestor societati va fi tot in 2009, acestea nu intra sub incidenta prevederilor privind impozitul minim.
multumesc @ fat frumos pentru clarificare ! =D>