avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 123 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit forfetar

Buna ziua! Daca firma a avut suspendata activitatea pana la 1 septembrie 2009 -dupa 1 an jumate de pauza-trebuie sa plateasca impozit forfetar? si daca da cu ce data ?
firma este din 2007 deci nu e nou infiintata.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 12:51, 15 Noiembrie 2009
buna
eu nu am avut activitate deloc de cand am infiintsat firma...trebuie sa platesc ceva???
multumesc
andrea.p a scris:

buna
eu nu am avut activitate deloc de cand am infiintsat firma...trebuie sa platesc ceva???
multumesc


Da, dupa expirarea perioadei de inactivitate trebuie sa platiti impozitul minim (asa-zisul forfetar).
Faptul ca nu a fost desfasurata activitate nu este egal cu activitate suspendata.
Daca nu ati facut demersurile pt inregistrarea suspendarii temporare a activitatii la Of reg comertului, trebuie sa platiti impozitul minim din 1 mai 2009.
Nu se plateste acest impozit de la data depunerii cererii de suspendare temporara a activitatii la Of reg comertului.
Da, @t.simona are dreptate. Cand am dat raspunsul de mai sus aveam in minte intrebarea de la inceputul topicului in care activitatea firmei a fost suspendata la registrul comertului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma nou infiintat in 2009 noi kajan.barna kajan.barna Daca firma trebuie sa plateasca taxa forfetara??? (vezi toată discuția)
Impozit liliana alba liliana alba buna seara, am o intrebare la dumneavoastra: societate infitata in mai 2009 nu plateste impozit pe anul 2009?numai cu anul 2010. multumesc. (vezi toată discuția)
O firma suspendata mai plateste impozit forfetar? ilina mariana ilina mariana daca firma este suspendata temporar pe o perioada maxima de 3 ani se mai plateste impozitul forfetar? (vezi toată discuția)