Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit forfetar

Buna ziua! Daca firma a avut suspendata activitatea pana la 1 septembrie 2009 -dupa 1 an jumate de pauza-trebuie sa plateasca impozit forfetar? si daca da cu ce data ?
firma este din 2007 deci nu e nou infiintata.
buna
eu nu am avut activitate deloc de cand am infiintsat firma...trebuie sa platesc ceva???
multumesc
andrea.p a scris:

buna
eu nu am avut activitate deloc de cand am infiintsat firma...trebuie sa platesc ceva???
multumesc

Da, dupa expirarea perioadei de inactivitate trebuie sa platiti impozitul minim (asa-zisul forfetar).
Faptul ca nu a fost desfasurata activitate nu este egal cu activitate suspendata.
Daca nu ati facut demersurile pt inregistrarea suspendarii temporare a activitatii la Of reg comertului, trebuie sa platiti impozitul minim din 1 mai 2009.
Nu se plateste acest impozit de la data depunerii cererii de suspendare temporara a activitatii la Of reg comertului.
Da, @t.simona are dreptate. Cand am dat raspunsul de mai sus aveam in minte intrebarea de la inceputul topicului in care activitatea firmei a fost suspendata la registrul comertului.