avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am 17 ani si vreau sami eu o motocicleta de 125 cmc ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am 17 ani si vreau sami eu o motocicleta de 125 cmc pot eu la asa virsta sa merg fara permis???

Ce patesc dac nam permis??
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:30, 8 Mai 2018
Legea nr 49/2006- OUG pentru modificarea si completarea OUG nr. 195/2002
si HG nr.1391 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a OUG nr.195/2002,prevad dispozitii fara exceptie pentru detinere permis conducere
Tot ce este peste 50 cmc, depaseste 45km/h, sau puterea este peste 4 kW- trebuie permis de conducere.
Este valabil si numai daca una din conditii este atinsa.
Suplimentar normele RAR, si conform legislatiei in vigoare toate vehiculele trebuie sa fie omologate de catre RAR, care elibereaza carte de identitate vehicul ,in care se completeaza la rubrica categorie , moped sau motociclu.
Categoria A: motocicleta cu sau fara atas;
Subcategoria A1: motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cm3 si o putere care nu depaseste 11 kW;
Solicitantul trebuie sa aiba vârsta de cel putin 16 ani împliniti, pentru subcategoriile A1
Ultima modificare: Marți, 8 Mai 2018
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce spune legislatia rutiera sorincapra sorincapra Pot conduce un motociclu de 11kw,adica de 125C cu permis categoria B.Uni spun ca da alti ca e nevoie de A1! (vezi toată discuția)
Am voie la 16 ani sa merg cu o motociclete de 125 cmc andruskanu andruskanu salutare... vreau sa stiu daca la 16 ani pot sa merg cu o motocicleta de 125 cmc ??? daca nu, care este capacitatea cilindrica maxima la motociclete/scutere ... (vezi toată discuția)
Conducerea vehiculelor incadrate in cat. a1 cu permis cat. b for3v3r4u for3v3r4u Buna ziua, Apelez din nou la comunitate pentru a face lumina intr-un caz destul de des intalnit. Este vorba despre conducerea vehiculelor din cat. A1 cu ... (vezi toată discuția)