Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am 17 ani si vreau sami eu o motocicleta de 125 cmc ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am 17 ani si vreau sami eu o motocicleta de 125 cmc pot eu la asa virsta sa merg fara permis???

Ce patesc dac nam permis??
Legea nr 49/2006- OUG pentru modificarea si completarea OUG nr. 195/2002
si HG nr.1391 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a OUG nr.195/2002,prevad dispozitii fara exceptie pentru detinere permis conducere
Tot ce este peste 50 cmc, depaseste 45km/h, sau puterea este peste 4 kW- trebuie permis de conducere.
Este valabil si numai daca una din conditii este atinsa.
Suplimentar normele RAR, si conform legislatiei in vigoare toate vehiculele trebuie sa fie omologate de catre RAR, care elibereaza carte de identitate vehicul ,in care se completeaza la rubrica categorie , moped sau motociclu.
Categoria A: motocicleta cu sau fara atas;
Subcategoria A1: motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cm3 si o putere care nu depaseste 11 kW;
Solicitantul trebuie sa aiba vârsta de cel putin 16 ani împliniti, pentru subcategoriile A1
ynocentta, utilizator