Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj de comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj de comun acord

pentru un partaj de comun acord, care este cea mai simpla si putin costisitoare cale, instanta sau notariatul?
ambele variante sunt acum costisitoare.
incercati sa faceti o tranzactie.
Interesativa inainte la notariat,(incercati la mai multe notariate), comunicandu-le ca doriti sa incheiati un partaj voluntar.
La instanta, taxa de timbru este de 3% din valoare bunurilor.
Varianta cea mai putin costisitoare si legala este tranzactia.
Luati legatura cu un avocat pentru a va putea explica in ce consta si cum se intocmeste.
Tot el va poate consilia avand in vedere faptul ca fiecare caz are particularitatile lui si va fi nevoie de mai multe date iar acestea nu se cade a fi expuse pe un forum.
Sunt intamplari personale din viata omului, care il afecteaza, si imi permit sa spun ca ar trebui ca divorturile si partajele sa se judece in camera de consiliu nu "in sedinta publica".
Mult succes !