avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj de comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj de comun acord

pentru un partaj de comun acord, care este cea mai simpla si putin costisitoare cale, instanta sau notariatul?
Cel mai recent răspuns: Dianet_s , utilizator 11:44, 30 Octombrie 2009
ambele variante sunt acum costisitoare.
incercati sa faceti o tranzactie.
Interesativa inainte la notariat,(incercati la mai multe notariate), comunicandu-le ca doriti sa incheiati un partaj voluntar.
La instanta, taxa de timbru este de 3% din valoare bunurilor.
Varianta cea mai putin costisitoare si legala este tranzactia.
Luati legatura cu un avocat pentru a va putea explica in ce consta si cum se intocmeste.
Tot el va poate consilia avand in vedere faptul ca fiecare caz are particularitatile lui si va fi nevoie de mai multe date iar acestea nu se cade a fi expuse pe un forum.
Sunt intamplari personale din viata omului, care il afecteaza, si imi permit sa spun ca ar trebui ca divorturile si partajele sa se judece in camera de consiliu nu "in sedinta publica".
Mult succes !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj pe cale amiabila okidoki0809 okidoki0809 Am divortat acum 4 ani pe cale amiabila fara sa facem partajul. Acum dorim sa facem partajul , tot pe cale amiabila. Va rog sa-mi spuneti care este cea mai ... (vezi toată discuția)
Proces sau notar ? bufa bufa Va rog sa-mi spuneti,daca se poate, care este varianta mai putin costisitoare pentru iesirea din indiviziune,cea de la notar sau de la judecatorie? daca ... (vezi toată discuția)
Partaj apartamebt ipotecat gagione gagione am divortat de fosta sotie.ne-am inteles ca apartamentul pe care il avem si care este ipotecat la banca sa imi revina mie si sa platesc ratele la ... (vezi toată discuția)