Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Reprezentantul PFA are venit?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Reprezentantul PFA are venit?

Persoana care are un PFA realizează venituri pentru sine, ca și persoană fizică?
Am nevoie de acest răspuns pentru a completa declarația de avere. Din câte știu veniturile realizate de PFA sunt cheltuite pt PFA, persoanei fizice care s-a autorizat nu-i revin sume pe care le poate cheltui după bunul plac.
george-neagu, moderator
Da, venitul net din pfa se poate individualiza ca valoare doar dupa ce se depunea declaratia 200 ca pana anul trecut sau dupa depunerea declaratei unice 212 pana pe 15 iulie 2018, cum este din acest an.