avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Ajutor! - carte de identitate pentru cetățean ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Ajutor! - carte de identitate pentru cetățean pakistanez

Buna am și eu o întrebare : eu sunt de origine romana iar soția mea de origine pakistaneza , traim in uk iar ea are visa și drept de ședere aici , întrebarea mea este ce ar trebui ea sa faca pentru obținerea unui buletin românesc
Ultima modificare: Joi, 10 Mai 2018
Cristinel2410, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 12:40, 11 Mai 2018
Bună ziua,

Nu poate obține carte de identitate pentru că nu este cetățean român.
Nici cetățenia română nu o poate dobândi doar pentru că e căsătorită cu dumneavoastră, ar trebui să îndeplinească o serie de condiții pe care le găsiți în Legea cetățeniei române nr. 21/1991, republicată:

Art. 8
(1) Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
b) dovedeste, prin comportament, actiuni si atitudine, loialitate fata de statul roman, nu intreprinde sau sprijina actiuni impotriva ordinii de drept sau a securitatii nationale si declara ca nici in trecut nu a intreprins asemenea actiuni;
c) a implinit varsta de 18 ani;
d) are asigurate in Romania mijloace legale pentru o existenta decenta, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor;
e) este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
f) cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
g) cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei si imnul national.
Mulțumesc frumos ! Dar atunci care ar fi modalitatea prin care ea sa poată sa călătorească singura fara a avea nevoie De mine ori de pașaportul meu ?
Eu aș zice că doar cu viză, însă întrebați la ambasada/consulatul țării unde vrea să meargă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate obtine cetatenie romana pentru un strain (marocan) ionutel85 ionutel85 Buna ziua, As dori sa sa aflu ce pasi trebuie sa urmez pentru a optine o cetatenie romana pentru un cetatean marocan prin casatorie ??? Va multumesc... (vezi toată discuția)
Buna ziua- drepturi in urma casatoriei Gabriela1802 Gabriela1802 Am o mica dilema..am tot consultat tot felul de pagini in care sa pot gasi un raspuns dar din pacate nu am reusit .Deci as dori sa stiu daca ma casatoresc cu ... (vezi toată discuția)
Obtinere cetatenie ASKIM3GET ASKIM3GET Buna seara Am o fetita nascuta aici in Romania, tatal ei este cetatean turc, iar noi nu suntem casatoriti. Poate sa ia tatal copilului cetatenie romana ... (vezi toată discuția)