Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Regie proprie in Constructii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Regie proprie in Constructii

Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti cum se defineste termenul de Regie Propie in Constructii?
Daca o constructie este construita in regie propie mai este nevoie de Diriginte de santier in cazul in care proiectul a fost realizat de un Arhitect autorizat?
Pot sa realizez constructia cu doi sau trei persoane care vin cu scopul de a ma ajuta,fara sa mai fie nevoie de incheierea unui contract?
Legislatia actuala nu permite executarea de ctii. in regie proprie.
Studiati Legea nr.10/ 1995 cu modificarile si completarile ulterioare. Nicio ctie. nu se mai poate face fara diriginte de santier si receptie finala lucrari.
Dirigintele de santier il angajati dvs. pe baza de contract.
Trebuie sa incheiati contract cu o firma de profil autorizata care are abgajati cu contract individual de munca.
Nu veti putea inscrie casa in cadastru si carte funciara.
www.avocatnet.ro/articol_409...
Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...

Nicio casa nu mai poate fi construita fara angajarea unui diriginte de santier .
www.avocatnet.ro/content/art...
Buna ziua! Va rog spuneti-mi si mie care sunt pasii de urmat pe care trebuie sa-i fac pentru a incheia un contract de prestari servicii cu o firma de constructii?
Contactati o firma de ctii. (gasiti pe internet) si incheiati un contract conform Codului civil.
Care este obiectul contractului ?