Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casa in regie proprie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casa in regie proprie

Cum pot sa construiesc o casa in regie proprie fara sa iau amenda?Nu doresc firma pentru ca este foarte scumpa.
Nu puteti construi legal, in regie proprie, fara a lua amenzi repetate si sa primiti dispozitie de demolare.
Este bine sa va informati de aici:
www.avocatnet.ro/articol_429...
www.avocatnet.ro/articol_409... /
www.avocatnet.ro/articol_407... /
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Platesc o echipa de meseriasi sa-mi construiasca.Poate el are firma , poate are angajati cu carte de munca , poate ii are la negru. eu nu am de unde sa stiu.Vine cineva in control pe santier . Pe cine amendeaza?
Imi interzice cineva sa lucrez eu la casa cu 2 prieteni si un diriginte de santier care sa verifice toata lucrarea?
laurentiuu, utilizator
Prestatorul este tras la raspundere cu privire la persoanele care lucreaza pentru el si nu beneficiarul lucrarii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Si atunci cand pot fi eu amendat ?Ei lucreaza la negru.?Ce inseamna regie proprie?
Vedeti aici:
www.avocatnet.ro/articol_413...
Atentie ! Persoanele care nu angajeaza un diriginte de santier autorizat pentru a verifica executarea lucrarilor de constructii risca sa fie amendate cu sume cuprinse intre 5.000 si 10.000 de lei. Iar construirea de case fara proiecte sau pe baza unor proiecte neverificate de specialisti atestati este sanctionata cu amenda de la 10.000 la 20.000 de lei.